Graves tanılı hastalarda oftalmopati ve klinik aktivitede IgG4 düzeyi
IgG4 level in ophthalmopathy and clinical activity in patients diagnosed with graves
- Tez No: 854571
- Danışmanlar: DR. AHU YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı Graves oftalmopati gelişen hastalarda serum IgG4 düzeyini tespit etmek, IgG4 düzeylerinin şiddet ve aktivite ile ilişkisini değerlendirmek, serum IgG4 kesme değerine göre (135 mg/dL) oküler klinik ve laboratuvar özellliklerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma için etik kurul izni Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi S.B.Ü. Klinik Araştırma Etik Kurulu Başkanlığı'ndan Alındı. Aralık 2023 - Ocak 2024 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz hastalıkları Kliniği Oküloplasti Polikliniği'ne Graves hastalığı tanısıyla başvuran ve Graves oftalmopati tanısı alan 23 hasta ile oftalmopati gelişmeyen 23 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların demografik özellikleri ve ayrıntılı oftalmolojik bulguları kaydedildi. Tüm hastaların serum IgG4 ve IgG Total düzeylerine bakıldı. Oftalmopati gelişen hastalar serum IgG4 sınır değeri (135 mg/dL), klinik aktivite skoru ve EUGOGO kriterlerine göre alt gruplara ayrıldı. Graves oftalmopati gelişen hastalara kontrastlı orbital MR görüntüleme çekildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan Graves oftalmopati gelişen grubun 12'si (%52,2) kadın 11'i (%47,8) erkekti. Ortalama yaş 44,22±11,99 olup yaş aralığı ise 18-60 idi. Graves oftalmopati gelişmeyen grubun 20'si (%86,96) kadın 3'ü (%13,04) erkekti. Ortalama yaş 41,87±13,96 olup yaş aralığı ise 18-67 idi. GO gelişen ve gelişmeyen gruplar epidemiyolojik, laboratuvar ve klinik özellikler açısından karşılaştırıldı. GO gelişen grupta TRAb, serum IgG4 düzeyleri ve IgG4/IgG Total oranı gelişmeyen gruba göre anlamlı yüksekti (p=0,05 p=0,041 p=0,027). IgG total düzeyleri benzerdi (p=0,637).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis was to determine serum IgG4 levels in patients with Graves' ophthalmopathy, to evaluate the relationship between IgG4 levels and severity and activity, and to compare ocular clinical and laboratory features according to serum IgG4 cut-off value (135 mg/dL). Materials and Methods: Ethics committee approval for the study was obtained from Haseki Training and Research Hospital, University of Health Sciences, Clinical Research Ethics Committee. Among the patients who applied to Haseki Training and Research Hospital Ophthalmology Clinic Oculoplasty Polyclinic with the diagnosis of Graves' disease between December 2023 and January 2024, 23 patients diagnosed with Graves' ophthalmopathy and 23 patients who did not develop ophthalmopathy were included in the study. Demographic characteristics and detailed ophthalmologic findings of all patients were recorded. Serum IgG4 and IgG Total levels of all patients were evaluated. Patients with ophthalmopathy were divided into subgroups according to serum IgG4 cut-off value (135 mg/dL), clinical activity score and EUGOGO criteria. Patients with Graves' ophthalmopathy underwent contrast-enhanced orbital MRI. Results: Of the group with Graves' ophthalmopathy, 12 (52.2%) were female and 11 (47.8%) were male. The mean age was 44.22±11.99 years and the age range was 18-60. Of the group that did not develop Graves' ophthalmopathy, 20 (86.96%) were female and 3 (13.04%) were male. The mean age was 41.87±13.96 years and the age range was 18-67 years. The groups that developed and did not develop GO were compared in terms of epidemiological, laboratory parameters and clinical features. TRAb, serum IgG4 levels and IgG4/IgG Total ratio were significantly higher in the group developing GO than in the group without GO (p=0.05, p=0.041, p=0.027). IgG total levels were similar (p=0.637).