Yaratıcı kodlama ile üretilen interaktif tipografi çalışmaların incelenmesi
Examination of interactive typography works produced with creative coding
- Tez No: 854614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, yaratıcı kodlama yöntemleri kullanılarak elde edilen interaktif tipografi çalışmalarının teknik ve çeşitleri bakımdan detaylı bir incelemesini sunmaktadır. Günümüzde sanat ve teknolojinin kesişim noktasında önemli bir yer tutmaya başlayan yaratıcı kodlama, tipografi alanında da çeşitli yenilikçi tasarım yaklaşımlarının ortaya çıkmasına olanak tanımaktadır. Bu nedenle kodlama becerilerinin gelenekselleşmiş tipografi tasarım tekniklerinin ötesine geçerek, tipografi sanatına nasıl entegre edilebileceği araştırılmıştır. Sayısal tipografinin teknolojik olanaklar doğrultusundaki evrimi incelenerek başlayan bu araştırma, yaratıcı kodlama araçlarının teknik olanaklarını ele almış ve tipografinin bu yenilikçi yaklaşımlarla nasıl zenginleştirilebileceği tartışılmıştır. Ardından, modern dijital tasarımda etkileşimin rolüne değinerek yapılan literatür taraması ve örnek çalışmaların incelenmesiyle interaktif tipografinin çeşit bakımından gruplandırılması yapılmış ve gelecek kodlama temelli tasarım yöntemlerinin potansiyeli değerlendirilmiştir. Kısacası bu çalışma teknik etkileşim olanaklarına sahip yaratıcı kodlamanın tipografi ve tasarımın dünyasının geleceğini şekillendirmede önemli bir adım olarak görülmesi gerektiğini savunur. Sonuç olarak, yaratıcı kodlama ile üretilen interaktif tipografi çalışmaları tür bakımından gruplandırılmış, mevcut durumu ve potansiyeli analiz edilerek, bu alanda örnek bir proje geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a detailed examination of interactive typography works obtained using creative coding methods, in terms of techniques and types. Creative coding, which has started to occupy an important place at the intersection of art and technology today, allows the emergence of various innovative design approaches in the field of typography. For this reason, it has been investigated how coding skills can be integrated into the art of typography, going beyond traditional typography design techniques. This research, which started by examining the evolution of digital typography in line with technological possibilities, discussed the technical possibilities of creative coding tools and discussed how typography can be enriched with these innovative approaches. Then, by reviewing the literature and examining the case studies on the role of interaction in modern digital design, interactive typography was grouped in terms of type and the potential of future coding-based design methods was evaluated. In short, this study argues that creative coding with technical interaction possibilities should be seen as an important step in shaping the future of the world of typography and design. As a result, interactive typography works produced by creative coding were grouped according to type, their current status and potential were analyzed, and an exemplary project in this field was developed.