Riskli kafein tüketimi olan güvenlik personellerinin sağlıklı yaşam farkındalığı ve algılanan fiziksel-bilişsel yorgunluk düzeylerinin incelenmesi
Investigation of healthy life awareness and perceived physical-cognitive fatigue levels of security personnel with risky caffei̇ne consumpti̇on
- Tez No: 854682
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ BEYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sağlık, bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik hallerini ifade eden kapsamlı bir kavramdır. Bu kavramın anlaşılması ve sağlığın korunması, geliştirilmesi için önemli bir konu olan sağlıklı yaşam biçimi ve sağlık inancı, günümüzde giderek artan bir ilgiyle ele alınmaktadır. Sağlıklı yaşam biçimi, bireylerin sağlıkla ilgili kararlarında bilinçli seçimler yapmalarını ve sağlıkla uyumlu davranışlar geliştirmelerini teşvik ederken, sağlık inancı ise bireylerin kendi sağlıklarını etkileyebilecek faktörler hakkında bilgi sahibi olmalarını ve sağlıkla ilgili riskleri değerlendirebilmelerini sağlar. Bu bağlamda, besinsel ergojenik destekler arasında önemli bir yere sahip olan kafein, geniş bir yelpazede tüketilen ve fiziksel-bilişsel performans üzerinde etkileri olan bir madde olarak öne çıkmaktadır. Kafeinin metabolizması, ergojenik etki mekanizmaları, tüketim stratejileri ve içinde bulunduğu yiyecek ve içecekler gibi konular, sağlık ve spor bilimleri alanlarında önemli bir araştırma konusu olmuştur. Ayrıca, kafeinin bağımlılık potansiyeli, toksik etkileri ve fiziksel-bilişsel performans üzerine olan etkileri gibi konular da dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma genel olarak kafein tüketimi ve sağlık ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, güvenlik personelleri üzerinde yapılan bir araştırma olan bu çalışmada, kafein tüketimi ile algılanan fiziksel ve bilişsel yorgunluk düzeyleri ile sağlıklı yaşam farkındalığı arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları, kafein tüketiminin güvenlik personellerin sağlık ve performansını nasıl etkilediği konusunda önemli ipuçları sunmaktadır. Çalışmanın yürütülme süreci, veri analizi yöntemleri ve bulguları ile sonuçlar ve öneriler bölümleri detaylı bir şekilde incelenecektir. Bu incelemeler, kafein tüketimi ve sağlık ilişkisini daha iyi anlamak ve gelecekteki araştırmalara temel oluşturmak için önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Health is a comprehensive concept that denotes individuals' physical, mental, and social well-being. Understanding this concept and preserving health are increasingly important topics addressed with growing interest in healthy lifestyle and health belief. Healthy lifestyle encourages individuals to make informed choices in their health-related decisions and develop behaviors compatible with health, while health belief enables individuals to acquire knowledge about factors that may affect their health and evaluate health-related risks. In this context, caffeine, an important ergogenic aid among nutritional supplements, stands out as a substance consumed widely across various contexts and with effects on physical and cognitive performance. Topics such as caffeine metabolism, ergogenic effect mechanisms, consumption strategies, and the food and beverages containing caffeine have become significant research subjects in the fields of health and sports sciences. Additionally, issues like caffeine's potential for addiction, toxic effects, and its effects on physical and cognitive performance have drawn attention. Therefore, this study aims to examine the relationship between caffeine consumption and health. Particularly, in this research conducted on securıty personnel, the relationships between caffeine consumption, perceived levels of physical and cognitive fatigue, and healthy lifestyle awareness were evaluated. The findings of the study provide important insights into how caffeine consumption affects the health and performance of securıty personnel. The process of conducting the study, data analysis methods and findings, as well as the conclusions and recommendations sections will be examined in detail. These reviews will contribute significantly to better understanding the relationship between caffeine consumption and health and provide a basis for future research.