Salmonella spp'de kolistin ve çeşitli antibiyotiklere direncin araştırılması
Investigation of resistance to colistin and various antibiotics in salmonella spp
- Tez No: 854683
- Danışmanlar: PROF. DR. BETİGÜL ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tifo dışı Salmonella, gıda kaynaklı ishalli hastalıkların en yaygın bakteriyel nedenlerinden biridir ve DSÖ tarafından ishale sebep olan hastalıkların dört temel küresel nedeninden biri olarak bildirilmiştir. Son yıllarda hem tedavide kullanılan antibiyotiklere hem de kolistine dirençli Salmonella suşlarının giderek artan oranda bildirilmeye başlaması dünya çapında endişe kaynağı olmakta ve bu nedenle antimikrobiyal direnç ülkeler bazında takip edilmektedir. Antibiyotik direncinin takibinde MİK değerlerindeki artış veya azalmanın belirlenmesi son derece önemlidir. Bu çalışmada Salmonella suşlarında tedavide sık kullanılan antibiyotiklerin MİK değerlerinin saptanması hedeflenmiştir. Ayrıca kolistin direncinin standart yöntem olan sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmesi ve kolistin direncinde rol oynayan ve dünya genelinde yayılan plazmit aracılı mcr genlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada gastroenteritli hastalardan izole edilen 83 Salmonella (70 S. Enteritidis, 13 S. Typhimurium) izolatında sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle kolistin (COL), ampisilin (AMP), trimetoprim-sülfametoksazol (SXT), siprofloksasin (CİP) ve seftriakson (CRO) için MİK değerleri EUCAST önerileri doğrultusunda saptanmış ayrıca multipleks PCR yöntemi ile mcr-1 ve mcr-2 genleri araştırılmıştır. Suşların %13,25'i COL, %4,81'i CİP, %1,2'si AMP'a dirençli bulunmuş, SXT ve CRO'ya dirençli suşa rastlanmamıştır. MİK aralıkları COL, CİP, AMP, SXT ve CRO için sırasıyla 0,25-8 µg/ml, 0,008-0,5 µg/ml, 1-32 µg/ml, 0,03- 0,5 µg/ml ve 0,06-0,5 µg/ml; MİK50 ve MİK90 değerleri ise sırasıyla 1-4 µg/ml; 0,016- 0,03 µg/ml; 2-2 µg/ml; 0,125-0,125 µg/ml; 0,06-0,125 µg/ml olarak belirlenmiştir. Salmonella izolatlarında mcr-1 ve mcr-2 genleri saptanmamıştır. Genel olarak antibiyotik direnci düşük bulunmuş, en yüksek direnç kolistine karşı gözlenmiştir. İzolatlarımızda yüksek düzey direnç ve çoğul dirence rastlanmamıştır. Bu çalışma yaygın kullanılan antibiyotiklerin MİK değerlerinin tespiti ve mcr genlerinin varlığının araştırılması açısından ülkemiz verilerine önemli katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Non-typhoidal Salmonella is one of the most common bacterial causes of foodborne diarrheal illness and has been reported by the WHO as one of the four major global causes of diarrheal diseases. In recent years, increasing reports of Salmonella strains resistant to both antibiotics used in treatment and colistin have become a cause for concern worldwide, therefore antimicrobial resistance is monitored on a country basis. Determining the increase or decrease in MIC values is extremely important in monitoring antibiotic resistance. In this study, it was aimed to determine the MIC values of antibiotics frequently used in the treatment of Salmonella infections and to investigate plasmidmediated mcr genes that play a role in colistin resistance and spread worldwide. MIC values for colistin (COL), ampicillin (AMP), trimethoprim-sulfamethoxazole (SXT), ciprofloxacin (CIP) and ceftriaxone (CRO) were determined by broth microdilution method in 83 Salmonella (70 S. Enteritidis, 13 S. Typhimurium) isolates from patients with gastroenteritis in accordance with EUCAST recommendations and mcr-1 and mcr-2 genes were investigated by multiplex PCR method. Resistance to COL, CIP and AMP were found 13.25%, 4.81% and 1.2%, respectively. All Salmonella strains were susceptible to SXT and CRO. MIC ranges and MIC50-MIC90 values were found 0.25-8 µg/ml and 1-4 µg/ml for COL; 0,008-0,5 µg/ml and 0,016-0,03 µg/ml for CIP; 1-32 µg/ml and 2-2 µg/ml for AMP; 0,03-0,5 µg/ml and 0,125-0,125 µg/ml for SXT and 0,06-0,5 µg/ml and 0,06-0,125 µg/ml for CRO, respectively. The mcr-1 and mcr-2 genes were not detected in Salmonella isolates. In general, antibiotic resistance was found to be low and the highest resistance rate was observed against colistin. High level resistance and multiple resistance were not observed in our isolates. This study makes an important contribution to the data of our country in terms of determining and monitoring the MIC values of commonly used antibiotics and investigating the presence of mcr genes, in Salmonella strains.