11-18 yaş arası adölesan sağlıklı sporcu bireylerde konsantrik ve eksantrik egzersizler sonucu oluşan gecikmiş kas ağrısının değerlendirilmesi ve masajın etkisinin incelenmesi
Evaluation of delayed onset muscle soreness after concentric and eccentric exercises in adolescent healthy athletes aged 11-18 and examining the effect of massage
  1. Tez No: 854690
  2. Yazar: İBRAHİM BOSTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENNET AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, egzersize bağlı kas hasarı sonrası kaslarda oluşan gecikmiş kas ağrısının ve kas kuvveti, ödem gibi antropometrik ölçümlerin değerlendirilmesini yapmak, aynı zamanda bu ağrının azaltılmasında masajın etkisini incelemektir. Çalışmaya adölesan yaş grubunda sağlıklı ve sporcu 30 birey dahil edilmiştir. Randomize olarak eşit şekilde masaj ve kontrol grubuna ayrılan bireylere baskın olmayan ekstremitede quadriceps femoris kası için yapılan ve eksantrik kasılmalar içeren zorlayıcı egzersiz sonrası ağrı, kas kuvveti, eklem hareket açıklığı ve ödem değerlendirmesi yapılarak 4 gün boyunca takip edilmiştir. Çalışma grubuna masaj uygulaması toplamda 3 kez 15‟er dakikalık süre ile uygulanmıştır. Antropometrik değerlendirmeler, 4 gün boyunca toplam 6 kez yapılmış ve günün hep aynı saatlerinde tekrarlanmıştır. Eksantrik egzersiz sonrası yapılan değerlendirmeler sonucunda çalışma grubunda ağrı hissinin daha az olduğu görülmüştür. Masaj uygulamasının eklem hareket açıklığı ve ödem takibi için yapılan çevre ölçümlerinde etkisi olduğu görülmekte ancak bu fark istatiksel olarak anlamlı görülmemektedir. Kas kuvvet değerlendirmesinde anlamlı farklılığın ise eksantrik egzersiz sonrası 72. saatte ortaya çıktığı görülmektedir. Sonuç olarak yapılan bu çalışma ile masajın gecikmiş kas ağrısı tedavisinde etkili olduğu ayrıca diğer antropometrik ölçümleri de olumlu yönde etkilediği ortaya konmuştur. Bu çalışma aynı zamanda gecikmiş kas ağrısı ile ilgili çalışmalara kaynak oluşturabilmesi bakımından önemli görülmektedir. Ayrıntılı değerlendirmeler yapabilmek için daha fazla sayıda ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the delayed onset muscle soreness that occurs in the muscles after exercise induced muscle damage and anthropometric measurements such as muscle strength and edema, and also to examine the effect of massage in reducing this pain. Individuals who were randomly divided equally into massage and control groups were evaluated for pain, muscle strength, joint range of motion and edema after a challenging exercise involving eccentric contractions for the quadrices femoris muscle in the non dominant extremity and were followed for 4 days. Massage application was applied to the study group 3 times in total for 15 minutes each. Anthropometric evaluations were made a total of 6 times over 4 days and were repeated at the same times of the day. As a result of the evaluations made after eccentric exercise, it was observed that the feeling of pain was less in the study group. It seems that massage application has an effect on circumference measurements made for joint range of motion and edema but this difference is not statistically significant. A significant difference in muscle strength evaluation was observed at the 72nd hour after eccentric exercise. As a result, this study revealed that massage is effective in the treatment of delayed onset muscle soreness and positively affects other anthropometric measurements. This study is also considered important as it serves as a source for future studies on delayed onset muscle soreness. More studies are needed to make detailed evaluations.