دور الوسائط الإلكترونية في تعليم اللغة العربية لغير الناطقين بها، دراسة وصفية تحليلية تقويمية لموقع الجزيرة
Elektronik medyanın ana dili Arapça olmayanlara dil öğretimindeki rolü, Al Jazeera web sitesine yönelik betimsel, analitik ve değerlendirici bir inceleme / The role of electronic media in teaching the Arabic language to non-native speakers, a descriptive, analytical, and evaluative study for the Al Jazeera website
  1. Tez No: 854712
  2. Yazar: ADNAN ALHUSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma yabancılara Arapça eğitiminde elektronik medyanın kullanılması konusunu ele almaktadır. Çalışma esas olarak Al Jazeera 'nin Arapça eğitimine yönelik web sitesine odaklanmaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde elektronik medyanın yabancı dil eğitiminde kullanılması kavramı ve bunların yabancılara Arapça öğretiminde kullanımının gerçekliği tartışılmıştır. Daha sonra Arapça eğitiminde elektronik medyanın önemi araştırılmış, aynı zamanda bu medyanın dil eğitiminde avantaj ve dezavantajlarına değinilmiştir. Bu bölümde Al Jazeera'nin Arapça öğretimine yönelik internet sitesi objektif bir şekilde analiz edilmiştir. Bu bağlamda söz konusu Al Jazeera internet sitesi içerik, tasarım ve kullanılan eğitim yöntemleri açısından ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Arapça öğretmenlerinin elektronik medya kullanımına ilişkin görüşlerini bununla ilgili teorik çalışmalarla ilişkilendirmek amacıyla araştırma aracı olarak bir ankete yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise anketin sonuçları sunulmuş ve analitik yaklaşıma göre veriler yorumlanmıştır. Beşinci bölümde, çalışmanın sonuçlarına ve konuyla ilgili bir dizi öneriye yer verilmiştir. Son olarak çalışma, elektronik medya aracılığıyla Arapça öğretimi alanında uygulanması beklenen bir dizi fikir ile tamamlanmıştır. Bu çalışmada bir takım sonuçlara ulaşılmıştır. Elektronik medyanın Arapça eğitiminde etkili bir rolü vardır çünkü içeriğe sınırsız erişim, gelişim için esneklik ve öğrencilerin dille etkileşimi için büyük bir potansiyel sağlamaktadır. Medyanın tasarlanması ve içeriğinin hazırlanması, yabancılara elektronik medya aracılığıyla Arapça öğretiminin başarısında temel faktörlerdir. Anahtar Kelimeler : Elektronik Medya. Anadili Arapça Olmayanlar. Dil Eğitimi. Okuma.
Özet (Çeviri)
This study addresses the topic of using electronic media in teaching Arabic to foreigners. The study focuses specifically on the experience of the Al Jazeera website for teaching Arabic. The study consists of five chapters. In the first chapter, the use of electronic media in teaching foreign languages was discussed, and their use in teaching Arabic to foreigners was studied in detail. In the second chapter, the focus was on the content of electronic media for teaching Arabic. After that, the importance of electronic media in teaching Arabic was investigated, and its benefits and shortcomings were explained. Also in this chapter, an objective analysis of the Al Jazeera website's experience in teaching Arabic to foreigners was presented. In this context, the Al Jazeera website for teaching Arabic was studied in terms of content, design, and educational methods that used in it. In the third chapter, the questionnaire was explained, which was used as a research tool in order to link the opinions of Arabic teachers to theoretical studies related to the subject of the study. In the fourth chapter, the results of the questionnaire were analyzed and presented. In the fifth chapter, the results of the study and the research's recommendations were included. Finally, the study was completed with a number of ideas that are expected to be applied in teaching Arabic using electronic media. The study concluded that electronic media has an effective role in teaching Arabic because it provides unlimited access to content, flexibility for development, and great potential for students' interaction with the language. It also concluded that media design and content preparation are the main factors in the success of teaching Arabic using electronic media. Key Words : Electronic media, Language, Language Teaching, Non-native Speakers, Reading.