Beslenme danışmanlığı alan bireylerin duygusal yeme problemlerinin diyet kalitelerine ve kan biyokimya sonuçlarına etkisi
The effect of emotional eating problems on diet quality and blood biochemistry results of individuals receiving nutrition counseling
- Tez No: 854721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAY NACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, diyet yapan bireylerin duygusal yeme problemlerinin diyet kalitesinde ve kan biyokimya sonuçlarında nasıl etkiler oluşturduğunu değerlendirmek için tasarlanmıştır. Prospektif tipteki bu çalışmaya 18-65 yaş aralığında olup beslenme danışmanlığına başvuran 170 kişi dâhil edilmiştir. Veriler, araştırmaya katılım şartlarını sağlayan danışanlara yüz yüze uygulanarak toplanmış ve SPSS 26.0 (Statistical Package for Social Science) istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Grup ortalamalarının karşılaştırılması amacıyla grup sayısı ve normallik varsayımına göre t-testi, ANOVA, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U testleri kullanılmış ve raporlanmıştır. Bütün istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p0,05). Farklı 4 yaş grubundan gelen 170 kişilik bir grubun, dışsal yeme ve Akdeniz diyet kalitesi ölçeği puanları arasında fark olup olmadığını sınamak için, yaş gruplarına göre oluşturulan grupların dışsal yeme ve Akdeniz diyet kalitesi ölçeği puanlarının ortalamaları ilişkisiz örneklemler için tek yönlü varyans analizi ile karşılaştırılmıştır. Test sonunda, 1. yaş grubunun ortalaması (32,37), 2. grubun (28,28), 3. grubun (29,61), 4.
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate how emotional eating problems affect diet quality and blood biochemistry results in dieters. This prospective study included 170 individuals between the ages of 18-65 who applied for nutritional counseling. Data were collected by face-to-face application to clients who met the conditions for participation in the study. Data were analyzed with SPSS 26.0 (Statistical Package for Social Science) statistical package program. In order to compare group averages, t-test, ANOVA, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U tests were used and reported according to the number of groups and normality assumption. In all statistical analyzes, the significance level was accepted as p0.05). In order to test whether there is a difference between the external eating and Mediterranean diet quality scale scores of a group of 170 people from 4 different age groups, the mean scores of external eating and Mediterranean diet quality scale scores of the groups formed according to age groups were compared by one-way analysis of variance for unrelated samples.