Rozasea hastalarında demografik ve klinik özelliklerin hastalık algısına ve güneşten korunma davranışlarına etkisi
The impact of demographic and clinical characteristics on i̇llness perception and sun protection behaviors in rosacea patients
- Tez No: 854749
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AKARSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Rozasea, yüz bölgesindeki eritem, papül, püstül, telenjiektazi ve fimatöz değişiklikler ile karakterize kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Yaşam kalitesini ve psikolojik sağlığı derinden etkilediği gösterilmiştir. Rozaseanın tedavisinde ve önlenmesinde temel basamak ultraviyole (UV) maruziyetini azaltmak yani hastanın güneşten korunma davranışını geliştirmesini sağlamaktır. Bu çalışma, rozasealı hastaların klinik ve demografik özelliklerinin hastalık algısı, yaşam kalitesi ve güneşten korunma davranışları üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmaya Aralık 2021- Mayıs 2023 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve çalışma kriterlerine uyan yaş-cinsiyet eşleşmeli 120 rozasea tanılı hasta ve 120 kontrol olgusu alınmıştır. Tüm olguların sosyodemografik verileri ve Fitzpatrick deri tipleri, rozasealı olguların hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi ve olası tetikleyici faktörleri kaydedilmiştir. Eritematotelenjiektatik, papülopüstüler ve fimatöz olmak üzere üç alt tipte gruplandırılan rozasealı olguların rozasea klinik şiddet skorları (RKŞS) belirlenmiştir. Yaşam kalitesi değerlendirmesi için Rozasea Yaşam Klitesi Ölçeği (RYKÖ), hastalık algısını değerlendirmek amacıyla Hastalık Algısı Ölçeği (HAÖ), bireylerin kendilerini güneşten nasıl koruduklarını değerlendirmek amacıyla Güneşten Korunma Davranışı Ölçeği (GKDÖ) ve hastaların güneşten korunmadaki kararlılıklarını ölçmek amacıyla Güneşten Korunma Karar Dengesi Ölçeği (GKKDÖ) kullanılmıştır. Elde edilen bulguların istatistiksel analizlerinin uygulamasında IBM SPSS 26.0 programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rosacea is a chronic inflammatory skin condition characterized by erythema, papules, pustules, telangiectasia, and phymatous changes in the facial area. It has been demonstrated to affect quality of life and psychological well-being profoundly. The primary step in the treatment and prevention of rosacea is to reduce ultraviolet (UV) exposure, thereby promoting sun protection behavior in patients. This study aims to evaluate the effects of clinical and demographic characteristics of rosacea patients on disease perception, quality of life, and sun protection behaviors. Between December 2021 and May 2023, 120 rosacea-diagnosed patients and 120 matching in age and gender control subjects were recruited from the Dermatology and Venereology Department outpatient clinic at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine. Sociodemographic data and Fitzpatrick skin types of all subjects, as well as the age of onset, duration of disease, and potential triggering factors of rosacea patients, were recorded. Rosacea patients were classified into three subtypes (erythematotelangiectatic, papulopustular, phymatous) and their Rosacea Severity Scores (RSS) were determined. The Rosacea Quality of Life Scale (RosaQol) was used for quality of life assessment, the Revised Illness Perception Questionnaire (IPQ-R) was used to assess illness perception, the Sun Protection Behavior Scale (SPBS) was used to evaluate how individuals protect themselves from the sun, and the Sun Protection Decisional Balance Scale (SPDBS) was used to measure patients' commitment to sun protection. The obtained data were analyzed using the IBM SPSS 26.0 program.