İzmir ilindeki aile hekimliği asistanlarının yasal yetki ve sorumlulukları hakkında bilgi düzeyleri ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels and attitudes about the legal authorities and responsibilities of family medicine assistants in izmir
  1. Tez No: 854748
  2. Yazar: GÜNNAZ GÜL İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Tıp mesleği, en riskli uygulama alanlarından biridir. Hekim, hastasıyla ilgili sadece olayın tıbbi yönünü değil, ayrıca idari ve adli yönünü de bilmek zorundadır. Hekim meslek pratiği sırasında bilerek veya dikkatsizlikle veya ihmal yoluyla hastalarına verdiği zarardan, hekimlikle ilgili yasalardaki kurallara uymamaktan, teşhis ve tedavideki gerekli en son bilimsel yöntemleri uygulamamaktan ve mesleğindeki acemiliğinden dolayı sorumlu tutulabilmektedir (1). Bu çalışmayla, İzmir ilindeki aile hekimliği ana bilim dallarında uzmanlık eğitimi almakta olan asistan hekimlerin, yasal yetki ve sorumlulukları hakkında bilgi düzeyini ve yaklaşımlarını saptamak amaçlanmaktadır. Yöntem: Kesitsel analitik tipte olan çalışmamız Ekim 2021– Kasım 2021 tarihleri arasında İzmir ilinde eğitim görmekte olan Aile Hekimliği asistanlarına uygulanmıştır. Toplamda 209 Aile Hekimi asistanına ulaşılmıştır. Bu çalışmada bireylere sosyodemografik hasta bilgi anket soruları, araştırmacı tarafından literatür ve ilgili kanunlar taranarak oluşturulmuş bilgi düzeyi ve tutum anketi uygulanmıştır. Bu anket sanal ortamdan ulaştırılarak online anket formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırmanın verileri IBM SPSS versiyonu 26 programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The medical profession is one of the riskiest practice areas. The physician must know not only the medical aspect of the case regarding his patient, but also the administrative and judicial aspects. Physicians can be held responsible for the harm they cause to their patients knowingly or carelessly or through negligence during their professional practice, for not complying with the rules of the law regarding medicine, for not applying the latest scientific methods required for diagnosis and treatment, and for their inexperience in their profession (1). This study aims to determine the knowledge level and approaches of assistant physicians who are receiving specialty training in family medicine departments in Izmir about their legal powers and responsibilities. Method: Our cross-sectional analytical study was applied to Family Medicine assistants studying in Izmir between October 2021 and November 2021. A total of 209 Family Physician assistants were reached. In this study, sociodemographic patient information survey questions and a knowledge level and attitude survey created by the researcher by scanning the literature and relevant laws were applied to individuals. This survey was delivered virtually and data was collected via the online survey form. The data of the study were evaluated using IBM SPSS version 26 program.