Faz değişimli ve değişimsiz ısı iletim problemlerinin sonuçları arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
- Tez No: 85477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER İLKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
VII ÖZET FAZ DEĞİŞİMLİ VE DEĞİŞİMSİZ ISI İLETİM PROBLEMLERİNİN SONUÇLARI ARASINDAKİ İLİŞKİLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA GÜNERHAN, Hüseyin Doktora Tezi, Güneş Enerjisi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Zafer İLKEN Aralık 1998, 204 Sayfa Bu çalışma, bir ortam içerisinde zamana bağlı faz değişimsiz ısı iletiminin olması durumunda eşsıcaklık eğrilerinin hareket hızı ile, aym ortam içerisinde faz değişimi olması durumundaki eşsıcaklık eğrilerinin hızı arasında bir ilişkinin olduğu fikrine dayanmaktadır. Bu ilişki, malzemenin iki fazına ait fiziksel özelliklere bağlıdır. Faz değişimi olmayan ısı iletimi problemlerinin analitik çözümleri var olduğundan bu tür bir ilişkinin bilinmesi, faz değişimi olması halinde katı-sıvı ara yüzeyinin bulunmasına olanak sağlayacaktır. Bu fikirden hareketle, kartezyen ve silindirik geometrilerde üç farklı sınır koşul için katılaşma problemi tam analitik, yan analitik veya sayısal yöntemler kullanılarak çözülmüş ve faz değişimsiz problemlere ait çözümlerin sonuçlarıyla çoklu regresyon analizleri yapılarak korelasyon katsayıları 0.95 ile 1.00 arasında değişen ilişkiler elde edilmiştir. Bu sonuçlar, yapılan regresyon analizlerinin istatistik açıdan anlamlı olduğunu göstermektedir. Anahtar kelimeler : Zamana bağlı bir boyutlu ısı iletimi, faz değişimli ısı iletimi, hareketli sınır problemi, katılaşma, entalpi yöntemi.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT AN INVESTIGATION ABOUT THE RELATIONS BETWEEN THE RESULTS OF HEAT CONDUCTION PROBLEMS WITH AND WITHOUT PHASE CHANGE GÜNERHAN, Hüseyin Ph.D. in Solar Energy Supervisor : Assoc.Prof.Dr.Zafer ÎLKEN December 1998, 204 pages There are physical relations between the velocities of the isotherms for two heat conduction problems having the same initial and boundary conditions, but one of them has phase change while the other one has not. The main idea of this study is to find these relations mathematically, which stand on a physical base, depending on the physical properties of the phases and the common parameters of these two different problems. If such kind of relations are known, then it will be possible to find the position of solid-liquid interface by using the analytical solutions and the relation itself, not solving the phase change problem. This idea is applied to heat conduction problem in cartesian and cylindrical geometry and one dimensional phase change problem is solved for three different kind of boundary conditions via the enthalpy method. The results are correlated with the analytical solutions of the problem having same geometry and conditions but without phase change and obtained some relations having correlation coefficients changing between 0,95 and 1,00. This result shows that the regression analysis made is statistically meaningful. Key words : Time-dependent one-dimensional heat conduction, heat conduction with phase change, moving boundary problems, solidification, enthalpy method.