The relationship between attachment patterns, moral foundations and the role of cognitive thinking style
Bağlanma örüntüleri ile ahlaki temeller arasındaki ilişki ve bilişsel stilin rolü
  1. Tez No: 854826
  2. Yazar: METİN EGE SALTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HARMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, erken yaşta şekillenen bağlanma örüntülerinin (i.e., kaçıngan ve kaygılı) dünya görüşü, özellikle ahlaki temeller ve politik yönelimler üzerindeki etkilerine odaklanmıştır. Bağlanma ve ahlaki temeller teorisi, psikolojinin son 50 yılda çok çalışılmış ve güçlenmiş konularındandır. Özellikle son 30 yılda her iki çalışma alanı üzerinde de yüksek miktarda çalışma yapılmış olsa da bağlanma ve ahlak arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışma miktarı sayılıdır. Bu araştırmada iki ön kayıtlı çalışma ile toplam 1567 katılımcıdan (Türkiye: N=781, ABD: N= 786) veri toplanmış ve bağlanma örüntüleri, ahlaki temeller ve politik ideoloji arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca bilişsel düşünme stilinin bağlanma ve ahlaki temeller arası ilişkideki rolüne bakılmıştır. Sonuçlar, bağlanma örüntülerinin ahlaki temelleri otonomi ve gruba bağlayıcı olmak üzere iki ayrı alt dalda farklı olarak öngördüğünü göstermektedir. Bu ilişki, Türkiye örnekleminde bilişsel düşünme stili tarafından modere edilmiştir. Bağlanma örüntüleri ve politik ideoloji arasında da kuvvetli bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on how attachment orientations (i.e., avoidance and anxiety) shaped by early experiences could play a role in individuals' worldviews, specifically moral foundations and political orientations. Both attachment theory and moral foundations are highly studied, well-established fields of psychology which thrived in the last 50 years. A significant number of studies have been conducted for both disciplines, and in the last three decades, however, limited studies have examined the relationship between attachment and morality. In two preregistered studies, we collected data from 1567 participants (Turkey: N=781, USA: N= 786) and tested the relationships between attachment dimensions, moral foundations, and political ideology. In addition, we also examined the role of cognitive style in attachment/morality relationships. Results showed different attachment dimensions (i.e., anxiety and avoidance) divergently predicted binding and individualizing moral foundations. This relationship was moderated by cognitive style only in the Turkish sample. Attachment orientations and political ideology were also significantly related to each other.