Engelliler için beden eğitimi ve spor dersini alan üniversite öğrencilerinin duyuşsal öğretim yaklaşımı yöntemi ile zihinsel yetersizliği olan bireylere karşı algıladıkları sporun etkilerine yönelik farkındalık, tutum ve liderlik yönelimlerinin belirlenmesi
Determining the awareness, attitudes and leadership orientations of university students taking physical education and sports courses towards the effects of sports perceived towards individuals with mental disabilities by affective teaching approach using the affective teaching approach method
  1. Tez No: 854887
  2. Yazar: ALİ YİĞİT KOCABIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ OSMAN MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı; Engelliler İçin Beden Eğitimi ve Spor dersinde kullanılacak olan Duyuşsal Farkındalığa dayalı öğretim yaklaşımı yöntem ve tekniklerinin, öğrencilerin zihinsel engelli bireylerde sporun etkilerine yönelik farkındalık, tutum ve liderlik yönelimleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışma grubu Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü 3. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Ön test-son test kontrol gruplu deneysel desene göre tasarlanan araştırmada; tanımlayıcı bilgi formu, İlhan ve Esentürk (2015) tarafından geliştirilen Z.E bireylerde sporun etkilerine yönelik farkındalık ölçeği, İlhan vd., (2016) tarafından geliştirilen Z.E bireylerde sporun etkilerine yönelik tutum ölçeği ile Türkçeye uyarlaması Dereli (2003) tarafından yapılan liderlik yönelim ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24,0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiş, verilerin normal dağılım gösterip göstermediği basıklık ve çarpıklık katsayılarına bakılarak karar verilmiştir. Bunun sonucunda parametrik testler uygulanarak betimsel özelliklerinin belirlenmesinde frekans, yüzde ve ortalama değerlerine bakılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı özelliklerinin incelenmesinde t-testi, ANOVA ve post hoc testi kullanılmıştır. Grupların ön test-son test puanları arasındaki farkı belirlemek için (ilişkili) örneklem t-testi, gruplar arası son test puan ortalamaları arasındaki karşılaştırmalar için bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde korelasyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; to comparatively examine the effects of Affective Awareness-based teaching approach methods and techniques to be used in Physical Education and Sports for the Disabled course on students' awareness, attitudes and leadership orientations towards the effects of sports on mentally disabled individuals. The study group consists of 3rd year students of Faculty of Sports Sciences Coaching Education Department. In the research designed according to the experimental design with pretest-posttest control group; A descriptive information form, the awareness scale for the effects of sports on individuals developed by İlhan and Esentürk (2015), the attitude scale towards the effects of sports on individuals developed by İlhan et al. (2016), and the leadership orientation scale adapted to Turkish by Dereli (2003) were used. The obtained data were evaluated through the SPSS 24.0 statistical program, and it was decided whether the data showed normal distribution or not by looking at the kurtosis and skewness coefficients. As a result, parametric tests were applied and frequency, percentage and average values were examined to determine the descriptive characteristics. T-test, ANOVA and post hoc test were used to examine the descriptive characteristics of the participants. (Related) sample t test was used to determine the difference between pretest and posttest scores of the groups, and independent groups t test was used for comparisons between posttest mean scores between groups. Correlation analysis was used to examine the relationship between variables.