Türkiye'de milliyetçilik algısı: Y ve Z kuşakları üzerine bir araştırma
Nationalism perception in Turkey: A research on Y and Z generations
- Tez No: 854924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN TURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Sosyal ve kültürel hayatın önemli olan bir parçası olan üzerinde uzlaşıya varılamayan millet ve milliyetçilik kavramları ve Osmanlı'dan günümüze olan etkileri gelişerek değişmiştir. Zamanla yaş grupları arasında yaşanan farklılaşmalar sonucu kuşak adı verilen soyut gruplar oluşmuştur. X, Y, Z gibi çeşitli isimlerle adlandırılan bu kuşaklar birbirinde farklı özelliklere ve algılamalara sahiptirler. Y ve Z Kuşağı ve önceki kuşaklar arasındaki tavır ve tutum farklılığı birçok alanda araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada, Y Kuşağı ile Z Kuşağı milliyetçilik algısı irdelenmektedir. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemleri kullanılarak hem Z hem de Y kuşağına yönelik anket uygulanmıştır. Y ve Z kuşağının milliyetçilik algısını ölçmek için 2013 Uluslararası Sosyal Saha Çalışmaları Programı (International Social Survey Program-ISSP) Ulusal Kimlik ölçeğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As an important and contradictional part of social-cultural life, nation and nationalism notions' effects from Ottoman Era to our age have changed by developing. As the time goes by, named as generation intangible groups have emerged. Named as X, Y, Z; these groups have different aspects and perceptions. Attitude and manner differences among X, Y and other generations have been subject of research in many fields. In this study, nationalism perception between X and Y generation has been examined. In the framework of the research quantitavie research methods are used and survey is performed on X and Y generations. To measure X and Y generations' nationalism percepiton, International Sıcial Survey scale is used.