Türkiye'de milliyetçilik ile iç tehdit, dış tehdit ve Avrupa Birliği algısı arasındaki ilişki
The relationship with the nationalism in Turkey and the internal threat, external threat and perception of EU
  1. Tez No: 627005
  2. Yazar: MAHMUT TURAN EKTİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATEŞ USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı Türkiye örneği üzerinden hareket ederek katılımcıların milliyetçilik algılarını tespit etmek ve milliyetçilik algıları ile iç tehdit, dış tehdit ve AB algıları arasındaki ilişkiyi Türkiye örneklemi bağlamında belirlemektir. Araştırmada milliyetçilik ile iç tehdit, dış tehdit ve AB algısı arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılarak analiz yapılmıştır. Nicel veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek vasıtasıyla toplanmıştır. Yapılan araştırmanın evreni Türkiye'dir. Milli Eğitim Bakanlığı okulları 3 hizmet alanına, bu hizmet alanlarını da kendi içerisinde 6'şar hizmet bölgesine ayırmıştır. Bu alan ve bölgeler okulların bulunduğu alanın sosyo-kültürel yapısı, ekonomik yapısı vb. unsurlar dikkate alınarak yapılmıştır. Türkiye'nin 7 bölgesi içerisinde her bölgeden birer il olmak üzere İstanbul, Trabzon, Van, Mardin, Ankara, İzmir ve Antalya şehirlerinde mevcut hizmet alanı ve hizmet bölgeleri dikkate alınarak veriler toplanmıştır. Ölçek 6 ay süre ile iki defa uygulanmıştır. İlk veriler 280 kişiden toplanmıştır. Altı ay sonra veri toplamak için kullanılan anketler 3500 kişiye dağıtılmış, gönüllülük esasına göre 1250 kişiden veri toplanmıştır. Yapılan inceleme sonucunda 1120 anketin inceleme için uygun olduğuna karar verilmiştir. İnceleme sonucunda katılımcıların“Milliyetçilik”algısı ile iç tehdit, dış tehdit ve AB algılarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca korelasyon analizi sonucu incelendiğinde Milliyetçilik ile“İç Tehdit”,“Dış Tehdit”ve AB algıları arasında ilişkinin var olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the perception of nationalism relying on the example of Turkey and to determine the relationship between the nationalism and its dynamics in the the context of Turkey examples. The dynamics that are thought to affect nationalism are determined as: The Perception Of Internal Threat, The Perception Of External Threat and The Perception of EU. In this study, a relational scanning survey model was used to analysize the relationship between nationalism, internal threat, external threat and EU perception. Quantitative data were collected by the scale which is developed by the researcher. The universe of the research is Turkey. The schools have divided into 3 ministration areas and each ministration area have divided into 6 areas within themselves by the Ministry of National Education. Such elements like socio-cultural structure of the area where the schools are located, economic structure and etc. Were taken into consideration while those areas are being formed. While collecting the data, the 7 region of Turkey and the existing ministration areas and regions of the cities in every region like İstanbul, Trabzon, Van, Mardin, Ankara, İzmir and Antalya were taken into consideration. Scale applied twice for 6 months. The first data were collected from 280 people. Six months later, the questionnaires used to collect data were distributed to 3500 people and data were collected from 1250 people on a voluntary basis. As a result of the study, it was determined that the participants had high perceptions of“Nationalism”, Internal Threat, External Threat and EU. In addition, the correlation analysis revealed that there is a relationship between nationalism and internal threat, external threat and EU perceptions.