Teknoloji bağımlılığı ve çalışma motivasyonu ilişkisi: Isparta ili muhasebe personelleri üzerine bir araştırma
The relationship between technology addiction and work motivation: A research on accounting personnel in Isparta province
- Tez No: 854939
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teknoloji bağımlılığının çalışma motivasyonu üzerindeki etkilerini anlamak, günümüz iş dünyasında önemli bir konudur. Bu araştırma, bireylerin dijital teknolojilere olan bağımlılığının ve motivasyonları üzerindeki potansiyel ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Teknoloji bağımlılığı, iş dünyasında giderek yaygınlaşan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağımlılığın, çalışanların işlerine yönelik motivasyon düzeylerini nasıl etkilediğini ve bu etkilerin çalışma motivasyonuna olan olası ilişkilerini belirlemek, çalışanların iş tatmini ve memnuniyetini anlamak açısından önem taşımaktadır. Ayrıca, çalışanların teknoloji kullanımını dengeleyerek çalışma motivasyonlarını artırabilmeleri için organizasyonlara stratejiler sunmakda bu araştırmanın bir diğer amacıdır. Bu çalışma, iş dünyasındaki liderlere, yöneticilere ve çalışanlara, teknoloji bağımlılığının çalışma motivasyonu üzerindeki etkilerini anlamalarına ve bu konuda etkili stratejiler geliştirmelerine yardımcı olacak önemli bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda yapılan araştırmaya 66 erkek 37 kadın olmak üzere 103 kişi katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında teknoloji bağımlılığı ve motivasyon ölçekleri kullanılmış elde edilen bulgular SPSS 28.0 paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding the effects of technology addiction on work motivation is an important issue in today's business world. This research aims to examine the potential relationships between individuals' addiction to digital technologies on their job performance and motivation. Technology addiction is an increasingly common problem in the business world. Understanding how this addiction affects employees' motivation levels towards their jobs and the possible effects of these effects on job performance is important in understanding employees' job satisfaction and satisfaction. Additionally, providing strategies to organizations so that employees can increase their work performance by balancing their use of technology is among the aims of this research. This study aims to provide important information to leaders, managers and employees in the business world that will help them understand the effects of technology addiction on work motivation and develop effective strategies in this regard. In this context, 103 people, 66 men and 37 women, participated in the research. Technology addiction and motivation scales were used to collect research data and the findings were analyzed in the SPSS 28.0 package program.