Lokal ileri meme kanserinde cerrahi tedavi öncesi uygulanan kemoterapi cevabını etkileyen faktörlerin lojistik regresyon ve roc analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting chemotherapy response to pre-surgical chemotherapy in locally advanced breast cancer by logistic regression and roc analysis
- Tez No: 854982
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DENİZ BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde lokal ileri meme kanserinde neoadjuvan kemoterapi (NAK) standart bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. NAK, meme koruyucu cerrahi tedavisini imkanlı hale getirmek, hastayı gereksiz aksiller lenf nodu diseksiyonundan korumak ve hasta prognozunu iyileştirmek için uygulanmaktadır. NAK sonrası patolojik tam yanıt sağlanması hastalarda nüks riskini azaltmaktadır. Bu araştırmada, lokal ileri meme kanserinde NAK yanıtına etki eden moleküler ve klinikopatolojik bağımsız faktörlerin lojistik regresyon ve ROC eğrisi yöntemleri kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ocak 2018 ile Temmuz 2023 tarihleri arasında lokal ileri meme kanseri tanısı alan 507 kadın hasta verisi dahil edildi. Araştırmada patolojik tam yanıta etki eden en önemli bağımsız değişkenlerin meme kanseri moleküler alt tipleri, klinik tümör evresi, östrojen reseptörü ve HER2 pozitifliği olduğu belirlendi. Bu araştırma ile luminal HER2 negatif tümörlerde neoadjuvan kemoterapiden en iyi fayda görecek hasta grubu için Ki-67 proliferasyon indeks sınırının %40 ve üzeri olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Neoadjuvant chemotherapy (NAC) has become a standard treatment in locally advanced breast cancer. NAC is performed to make breast-conserving surgery possible, to protect from axillary lymph node dissection, and to improve the patient's overall survival. Pathological complete response after NAC reduces the risk of recurrence in patients. This study aimed to determine the molecular and clinicopathological factors affecting the NAC response in locally advanced breast cancer. We used logistic regression and ROC curve methods for detecting the independent factors. Between January 2018 and July 2023, 507 female patients with locally advanced breast cancer were included in the study. It was determined that the most important independent factors affecting the pathological complete response were breast cancer molecular subtypes, clinical tumor stage, estrogen receptor and HER2 positivity. In the luminal HER2 negative group, whom will benefit most from neoadjuvant chemotherapy is that the group with a Ki-67 proliferation index of 40% and above.