Lorenzian para-Sasakian manifoldlarda soliton tipleri
Soliton types on Lorentzian para-Sasakian manifolds
  1. Tez No: 855023
  2. Yazar: MEHMET HANİFİ GELERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili temel kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde hemen hemen değme metrik manifoldlar, değme metrik manifoldlar ve paradeğme metrik manifoldlar ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde Lorentzian para-Sasakian manifoldlar tanımlanmış ve bu manifold üzerinde Ricci soliton ve 𝜂-Ricci soliton tipleri çalışılarak çeşitli eğrilik şartları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three charpters. In the first charpter, the basic concepts related to the subject are given. In the second charpter, basic definitions and theorems about almost contact metric manifolds, contact metric manifolds and paracontact metric manifolds are given. In the third and fourth parts, Lorentzian para-Sasakian manifolds were defined and various curvature conditions were studied by studying Ricci Soliton and 𝜂-Ricci soliton types on this manifold.