The relation between efl teachers' digital competency and teachers' professional development self-efficacy
İngilizce öğretmenlerinin dijital yeterliliği ve profesyonel gelişim öz yeterlilikleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 855026
  2. Yazar: BURCU TAVLAŞ AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, İngilizce öğretmenlerinin dijital yeterliliği ile profesyonel gelişim öz yeterlikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca araştırmada; öğretmenlerin dijital yeterlik ve profesyonel gelişim öz yeterlik düzeyleri; öğretmenlerin yaş, deneyim, cinsiyet ve eğitim verdikleri seviye değişkenleri açısından ele alınmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İstanbul, İzmir, Ankara ve Balıkesir illerinde görev yapmakta olan İngilizce öğretmenlerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Kartopu tekniği ile ulaşılan bu illerde görev yapan 150 İngilizce öğretmeni araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin demografik bilgileri, veri toplama aracı olarak başvurulan“Eğitimciler İçin Dijital Yeterlik Ölçeği”ve Öğretmenlerin“Mesleki Gelişim Öz Yeterlikleri Ölçeği”kapsamında toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, İngilizce öğretmenlerinin dijital yeterlilik düzeyleri ile profesyonel gelişim öz yeterlik düzeyleri arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Diğer bir deyişle, öğretmenlerin dijital yeterlik düzeyleri arttıkça, profesyonel gelişim öz yeterlik düzeylerinin de arttığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın örneklemini oluşturan öğretmenlerden toplanan verilerin analizi sonucunda; İngilizce öğretmenlerinin dijital yeterliği, öğretmenlerin; yaş, deneyim, cinsiyet ve eğitim verdikleri seviye değişkenleri açısından ele alınmış ve bu değişkenlere göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Benzer şekilde, araştırmaya katılan öğretmenlerin profesyonel gelişim öz yeterliği, öğretmenlerin; yaş, deneyim, cinsiyet ve eğitim verdikleri seviye değişkenleri açısından anlamlı bir fark ortaya koymamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate and explain the relation between EFL teachers' digital competency and their professional development self-efficacy. The research study was conducted during 2022-2023 educational period with the participation of EFL teachers who work in İstanbul, İzmir, Ankara and Balıkesir provinces. 150 EFL teachers in these cities who were reached with the snowball sampling technique, form the sample of this study. Correlational design method, which is a quantitative research method, was also followed in the study. The demographic data of the participants in the study were obtained through two scales which were utilized as the data collection tools, namely“Digital Competency Scale for Educators”and“Teachers' Professional Development Self-efficacy Scale”. According to the research findings, a positive correlation was found between digital competency of English teachers and and their professional development self-efficacy. In other words, as teachers' level of digital competency increases, their professional development self-efficacy grows as well. As a result of the study, digital competency of English teachers was investigated in terms of the age, experience, gender and the grade level taught variables, and no meaningful difference was revealed according to these variables. Similarly, professional development self-efficacy of English teachers was investigated in terms of the same variables, and no meaningful difference was revealed according to these variables, either.