Yüksek şiddetli fonksiyonel antrenman ve dairesel antrenmanların aerobik ve anaerobik performans üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effects of high-intensity functional training and circuit training on aerobic and anaerobi̇c performance
  1. Tez No: 855033
  2. Yazar: İKLİM NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAKİR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek şiddetli fonksiyonel antrenman (YŞFA) ve yüksek şiddetli dairesel (YŞDA) antrenmanların aerobik ve anaerobik performans üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya rekreatif olarak sportif faaliyetlere katılan YŞFA grubu (n:10), YŞDA grubu (n:10) olan toplam 20 katılımcı gönüllü olarak dahil olmuştur. Katılımcılar herhangi bir ayrım yapılmadan rastgele YŞFA ve YŞDA grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney gruplarına 8 haftalık çalışma boyunca haftada 3 gün olmak üzere antrenman programları uygulanmıştır. Çalışmanın başında ve sonunda (8. hafta) olmak üzere katılımcıların antropometrik ölçümleri, vücut kompozisyonu, çap-çevre ölçümü, aerobik performans, anaerobik performans, izometrik kas kuvveti, statik kas kuvveti, FMS, algılanan zorluk düzeyleri değerlendirilmiştir Elde edilen verilerin Analizi için SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. 8.hafta sonunda YŞFA grubu grup içi değerlendirildiğinde VYO, göğüs, sağ pazu ve sol pazu çap-çevre ölçümü, ortalama güç (W/kg), zirve güç (W/kg), hamstring sağ ve sol, quadriceps sağ, gluteus maximus sol, gluteus medius sağ, triceps sağ ve sol, shoulder internal sağ ve sol, shoulder external sağ ve sol, statik bacak ve el kavrama kuvveti, FMS, algılanan zorluk düzeyi değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark tespit edilirken, ağırlık, BKI, omuz bel, sağ ve sol bacak çap-çevre ölçümü, VO2max ve anaerobik eşik, minimum güç (W/kg), quadriceps sol, gluteus maximus sağ, gluteus medius sol, latissimus dorsi sağ ve sol, lower trapez sağ ve sol değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark tespit edilmemiştir. YŞDA grubu grup içi değerlendirildiğinde, VYO, omuz, göğüs, sağ ve sol pazu çap-çevre ölçümü, ortalama güç (W/kg), zirve güç (W/kg), hamstring sağ ve sol, gluteus maximus sağ ve sol, latissimus dorsi sağ ve sol, triceps sağ ve sol, shoulder internal sağ, shoulder external sağ, lower trapez sol, FMS, algılanan zorluk derecesi değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilirken, ağırlık, BKI, bel, sağ ve sol bacak çap-çevre, VO2max ve anaerobik eşik, minimum güç (W/kg), latissimus dorsi sağ, shoulder internal sol, shoulder external sol, lower trapez sağ, statik bacak kuvveti ve el kavrama kuvveti sol değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Ön test ve 8. hafta son test ölçümlerinin gruplar arası karşılaştırılması ile YŞFA ve YŞDA grupları arasında ölçümleri alınan antropometrik parametreler, vücut kompozisyonu, çap-çevre ölçümü, aerobik performans, anaerobik performans, izometrik kas kuvveti, statik kuvvet parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlemlenmemiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda YŞFA ve YŞDA antrenman programlarının rekreatif erkek bireylerin antropometrik parametreler, vücut kompozisyonu, çap-çevre ölçümü, aerobik performans, anaerobik performans, izometrik kas kuvveti, statik kuvvet, FMS ve algılanan zorluk derecesi parametreleri üzerinde faydalı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of high-intensity functional exercise (HIFT) and high-intensity circuit training (HICT) on aerobic and anaerobic performance. A total of 20 participants, who actively engage in recreational sports activities, voluntarily participated in the study, with 10 individuals in the HIFT group and 10 in the HICT group. Participants were randomly assigned to either the HIFT or HICT group without any discrimination. Over the course of an 8-week intervention, both experimental groups followed training programs three times a week. At the commencement and conclusion (8th week) of the study, participants underwent assessments encompassing anthropometric measurements, body composition, circumference measurements, aerobic performance, anaerobic performance, isometric muscle strength, static muscle strength, Functional Movement Screen (FMS), and perceived difficulty levels. The data analysis was conducted using the SPSS 26.0 statistical software package. At the 8th week's conclusion, within the High-Intensity Functional Training (HIFT) group, statistically significant differences were observed in intra-group evaluations for vertical jump height (VYO), chest, right arm, and left arm circumference measurements, average power (W/kg), peak power (W/kg), right and left hamstring, right quadriceps, left gluteus maximus, right gluteus medius, right and left triceps, right and left shoulder internal rotation, right and left shoulder external rotation, static leg and hand grip strength, Functional Movement Screen (FMS), and perceived difficulty levels. However, no statistically significant differences were found in the variables of weight, Body Mass Index (BKI), shoulder-to-waist ratio, right and left leg circumference measurements, VO2max, anaerobic threshold, minimum power (W/kg), left quadriceps, right gluteus maximus, left gluteus medius, right and left latissimus dorsi, and right and left lower trapezius. In the intra-group assessment of the High-Intensity Circuit Training (HICT) group at the 8th week, statistically significant differences were found in vertical jump height (VYO), shoulder, chest, right and left arm circumference measurements, average power (W/kg), peak power (W/kg), right and left hamstring, right and left gluteus maximus, right and left latissimus dorsi, right and left triceps, right shoulder internal rotation, right shoulder external rotation, left lower trapezius, Functional Movement Screen (FMS), and perceived difficulty levels. However, no statistically significant differences were observed in the variables of weight, Body Mass Index (BKI), waist circumference, right and left leg circumference, VO2max, anaerobic threshold, minimum power (W/kg), right latissimus dorsi, left shoulder internal rotation, left shoulder external rotation, right lower trapezius, static leg strength, and left hand grip strength. The inter-group comparison of pre-test and post-test measurements, as well as the assessment of anthropometric parameters, body composition, circumference measurements, aerobic performance, anaerobic performance, isometric muscle strength, and static strength parameters between the High-Intensity Functional Training (HIFT) and High-Intensity Circuit Training (HICT) groups, did not reveal statistically significant differences. This study suggests that both HIFT and HICT training programs are beneficial for anthropometric parameters, body composition, circumference measurements, aerobic performance, anaerobic performance, isometric muscle strength, static strength, Functional Movement Screen (FMS), and perceived difficulty parameters in recreational male individuals.