Görmeyen otizmli öğrencilerle çalışan özel eğitim öğretmenlerine çevrimiçi ve koçlukla sunulan takvim kutuları stratejisi öğretmen eğitim programının etkililiği
The effectiveness of the calendar boxes strategy teacher training program offered online and by coaching to special education teachers working with blind students with autism
- Tez No: 855056
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı görmeyen otizmli öğrencilerle çalışan özel eğitim öğretmenlerine çevrimiçi ve koçlukla sunulan Takvim Kutuları Stratejisi (TKS) öğretmen eğitim programının etkililiğini belirlemektir. Bunun yanında katılımcı özel eğitim öğretmenlerinin öğretmen eğitim programı ve koçluk oturumlarına ilişkin görüşlerini ortaya koymak amacıyla sosyal geçerlik verileri de toplanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Ankara, Gaziantep ve İstanbul illerinde görev yapan ve sınıfında görmeyen otizmli en az bir öğrencisi bulunan üç özel eğitim öğretmeni ve araştırmacı oluşturmaktadır. Ayrıca öğretmenlerin sınıflarında eğitim gören 9-12 yaşlarındaki görmeyen otizmli üç öğrenci de dolaylı katılımcı olarak araştırmada yer almaktadır. Araştırmada tek denekli deneysel araştırma desenlerinden denekler arası (katılımcılar arası) çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen uygulama güvenirliği ve gözlemciler arası güvenirlik verileri yüksek bulgular ortaya koymaktadır. Araştırma tasarımı başlama düzeyi verilerinin toplanması, mikro öğretim oturumu, yoklama verilerinin toplanması, uygulama oturumları ve izleme oturumları şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada katılımcı öğretmenler öğretimi yapılan stratejiyi video kayıt altına almışlar, çevrimiçi bir platformda videonun araştırmacı ile birlikte izlenerek uygulama üzerinden performans geri bildirimi sağlanması yoluyla uzaktan koçluk uygulaması gerçekleştirilmiştir. Öğretmen eğitim programının ardından birinci katılımcı öğretmen bir; ikinci ve üçüncü katılımcı öğretmen ikişer oturum koçluk desteği sağlanmasının ardından ölçütü karşılayarak hedef beceriyi tam sergiler düzeye ulaşmıştır. Araştırma verileri grafiksel analiz yoluyla yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, görmeyen otizmli öğrencilerle çalışan özel eğitim öğretmenlerine çevrimiçi ve koçlukla sunulan öğretmen eğitim programının ardından katılımcı öğretmenlerin TKS uygulayabilme becerilerini edindiklerini ve belirlenen sürenin sonunda koruduklarını göstermiştir. Araştırmanın sosyal geçerlik verilerine göre katılımcı öğretmenler, öğretmen eğitim programını verimli ve etkili bulduklarını belirterek öğretimi yapılan stratejiyi sınıflarında kullanmaya devam edeceklerini ifade etmişlerdir. Anahtar
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effectiveness of the Calendar Boxes Strategy (CBS) teacher training program offered online and by coaching to special education teachers working with blind students with autism. In addition, social validity data was also collected in order to reveal the opinions of participating special education teachers regarding the teacher training program and coaching sessions. The participants of the study consist of three special education teachers and researchers who work in Ankara, Gaziantep and Istanbul and have at least one blind student with autism in their classroom. In addition, three blind students with autism, aged 9-12, who study in the teachers' classes, also take part in the research as indirect participants. In the study, a multiple probe across participants design (inter-participant), one of the single-case research designs, was used. Application reliability and interobserver reliability data obtained in the study reveal high findings. The research design was carried out in the form of baseline data collection, micro teaching session, probe data collection, practice sessions and monitoring sessions. In the study, participating teachers video-recorded the strategy being taught, and a remote coaching application was carried out by watching the video with the researcher on an online platform and providing performance feedback through the application. After the teacher training program, the first participant teacher; The second and third participating teachers met the criterion and reached the level of fully exhibiting the target skill after two sessions of coaching support were provided. Research data were interpreted through graphical analysis. Research findings showed that following the teacher training program offered online and through coaching to special education teachers working with blind students with autism, the participating teachers acquired the skills of applying CBS and maintained them at the end of the determined period. According to the social validity data of the study, the participating teachers stated that they found the teacher training program efficient and effective and that they would continue to use the taught strategy in their classes.