Ortaokul öğrencilerinde mutluluk: Okula aidiyet ve demografik değişkenlerle ilişkisi
Happiness in middle school students: It's relationship with school belonging and demographic variables
- Tez No: 855060
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin mutluluk düzeyleri ile okula aidiyet duyguları arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve öğrencilerin mutluluk düzeylerinin çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kırıkkale ilinde öğrenim gören 5, 6, 7 ve 8. sınıfa devam eden 460 ortaokul öğrencisidir. Araştırma kapsamında verileri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Ergen Mutluluk Ölçeği, Okul Aidiyet Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiki değerlendirmeleri SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmek için bağımsız örneklem t testi, tekyönlü varyans analizi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney-U testi, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul aidiyeti ile mutluluk arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Okul aidiyetinin öğrencilerin mutluluk düzeylerini %22,9'unu yordadığı, sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğrencilerin mutluluğunun cinsiyet, yaşanılan yer, kardeş sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılaşmadığı; sınıf, algılanan sosyoekonomik düzey, algılanan akademik başarı, sosyal, sportif, kültürel faaliyetlere düzenli katılım, algılanan sağlık durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre 5. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin 7 ve 8. sınıftaki öğrencilere göre daha mutlu olduğu, algılanan sosyoekonomik düzey iyileştikçe mutluluğun arttığı, kendisini başarılı ve sağlıklı algılayan öğrencilerin daha mutlu olduğu, düzenli sosyal, sportif, kültürel faaliyetlere katılan öğrencilerin mutluluk düzeylerinin daha yüksek olduğu bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to examine the relationship between the well-being level of secondary school 5th, 6th, 7th and 8th grades and the severity of sense of belonging to school and to analyze the increase in incidents according to various demographic variables. The study group of the research is 460 secondary school students attending the 5th, 6th, 7th and 8th grades, who started learning in Kirikkale in the 2022-2023 academic year. Personal Information Form, Adolescent Happiness Scale, School Belonging Scale were used to collect the data within the scope of the research. SPSS 22 package program was used for statistical evaluations of the data. To evaluate the data, t test, one-way analysis of variance, Kruskal Wallis test, Mann Whitney-U test, distribution and regression analysis were used independently. According to the results of research, there is a positive and significant relationship between the sense of belonging to school and happiness. It is found that belonging to school predicts 22.9% of happiness levels. In addition, there aren't significant differences in happiness in their country according to gender, place of residence, and number of siblings; but there are significant differences according to the variables of class, perceived socio economic level, perceived academic success, regular participation in social, sports and cultural exchanges, and perceived health status. According to results, students who study in the 5th grade is happier than the students who study in the 7th and 8th grades, happiness is growing as the perceived socio economic level improves, when students feel themselves healthy and successful they are happier, and students have higher happiness when they participate in regular social, sports and cultural activities.