Işığın madde ile etkileşimi ünitesinde eğitsel kısa film destekli eğitsel oyunların öğrencilerin başarılarına, motivasyonlarına, kaygılarına etkisi ve sürece yönelik öğrenci görüşleri
The effect of educational games supported by educational short films on students' achievements, motivations, anxieties and student perspectives in the unit on the interaction of light with matter
- Tez No: 855059
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NESİBE ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7.sınıf Işığın Madde ile Etkileşimi Ünitesi'nin öğretiminde; eğitsel kısa film destekli eğitsel oyunların öğrencilerin başarılarına, fen öğrenmeye karşı motivasyonlarına ve fen bilimlerine yönelik kaygı düzeylerine etkisini araştırmaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise deney grubundaki öğrencilerin, eğitsel kısa film destekli eğitsel oyunlara yönelik görüşlerini incelemektir. Araştırmada nitel ve nicel araştırma metotlarının bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırma modelinden açıklayıcı desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel verilerini elde etmek için Işık Akademik Başarı Testi, Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği ve Fen Bilimlerine Yönelik Kaygı Ölçeği öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Çalışmanın nitel verilerini elde etmek için ise deney grubundan sistematik örnekleme ile seçilen öğrenciler ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Verilerin analizinde nicel ve nitel analizler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, uygulama öncesinde deney ve kontrol grubunun akademik başarıları, fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve fen bilimleri kaygıları açısından denk olduğu görülmüştür. Uygulama sonrasında ise öğrencilerin akademik başarıları, motivasyon puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uygulama sonrasında her iki grubun fen bilimlerine yönelik kaygıları arasında ise anlamlı fark bulunmamıştır. Bu bulgulardan yola çıkılarak eğitsel kısa film destekli eğitsel oyunlar ile anlatılan ünitenin öğrencilerin akademik başarılarına ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına olumlu bir katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak uygulamaların fen bilimlerine yönelik kaygı üzerinde etkisi olmamıştır. Ayrıca öğrencilerin uygulamalar sırasında kendilerini odaklanabilen, iyi, keyifli, ilgili, eğlenen, meraklı, heyecanlı ve mutlu hissettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenme ortamına yönelik hissettikleri ise aidiyet hissetmek, görsellik ve iletişimin artması şeklindedir. Son olarak öğrenciler bu üniteyi diğer ünitelere göre daha iyi öğrendiklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the impact of educational games supported by educational short films on 7th-grade students' achievements, motivation in learning science, and their anxiety levels related to science in the teaching of the Interaction of Light with Matter unit. Another aim of the study is to examine the opinions of students in the experimental group regarding educational games supported by educational short films. In the research, an explanatory design was preferred from the mixed method research model, in which qualitative and quantitative research methods are used together. To obtain quantitative data for the study, the Light Academic Achievement Test, the Motivation Scale for Learning Science, and the Anxiety Scale for Science were administered to the students as pre-tests and post-tests. For obtaining qualitative data, semi-structured interviews were conducted with students selected from the experimental group through systematic sampling. Both quantitative and qualitative analyses were used in data analysis. As a result of the research, it was observed that the experimental and control groups were equivalent in terms of academic achievement, motivation in learning science, and anxiety related to science before the application. However, after the application, a significant difference in favor of the experimental group was found in terms of academic achievement and motivation scores. There was no significant difference in anxiety related to science between the two groups. Based on these findings, it was concluded that the unit taught with educational games supported by educational short films had a positive impact on students' academic achievements and motivation in learning science. However, the applications did not have an impact on anxiety related to science. Additionally, students reported feeling focused, good, enjoyable, engaged, curious, excited, and happy during the applications. Their feelings regarding the learning environment included a sense of belonging, increased visuality, and improved communication. Finally, students expressed that they better learning this unit compared to other units.