Fizyoterapistlerde nörogelişimsel yoga ve lumbal bölge egzersizlerinin yaşam kalitesi ve bel ağrısı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of neurodevelopmental yoga and lumbal region exercises on quality of life and back pain in physiotherapists
- Tez No: 855062
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma Nörogelişimsel yoga ve lumbal bölge egzersizlerinin fizyoterapistlerin yaşam kalitesi ve bel ağrısı üzerine etkilerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Görsel Analog Skala'ya göre 4 ve üzeri düzeyde bel ağrısı şikâyeti olan toplam 40 fizyoterapist gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar rastgele olacak şekilde iki gruba ayrıldı. İlk gruba 8 hafta, haftada 2 gün, günde 60 dakika Nörogelişimsel yoga egzersizleri yaptırıldı .İkinci gruba ise 8 hafta, haftada 2 gün, günde 60 dakika bel bölgesinin mobilitesini artıracak ve ağrıyı yönetecek lumbal bölge egzersizleri yaptırıldı. Katılımcıların ağrı düzeylerinin değerlendirilmesi için Vizüel Analog Skala ölçeği (VAS), bel ağrısı şikâyeti değerlendirilmesi için Fonksiyonel Bel Ağrısı Anketi (FBAS) ve yaşam kalitelerini değerlendirmek için Nottingham Sağlık Profili (NSP) ölçeği kullanıldı. Ölçümler egzersiz öncesi ve sonrası tekrarlandı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilerek anlamlılık düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of Neurodevelopmental yoga and lumbar region exercises on physiotherapists' quality of life and low back pain. A total of 40 physiotherapists who had low back pain at a level of 4 or above according to the Visual Analog Scale participated in the study voluntarily. Participants were randomly divided into two group that Neurodevelopmental yoga and exercises group. The study group performed Neurodevelopmental yoga exercises for 60 minutes a day, 2 days a week, for 8 weeks. The lumbar region exercises group was given exercises to increase the mobility of the waist area and manage pain for 8 weeks, 2 days a week, 60 minutes a day. Participants' pain levels were evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS), their low back pain complaints were evaluated with the Functional Low Back Pain Questionnaire (FBAS), and their quality of life was evaluated with the Nottingham Health Profile (NSP) scale. The data obtained were evaluated statistically and the significance level was accepted as p0.05).