Görme engelli bireylerde duyusal girdi işlemesi ve duyusal plastisite üzerine bir çalışma
A study on sensory input processing and sensory plasticity in visually impaired individuals
- Tez No: 855063
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada görme engelli bireylerde duyusal girdi işleme, duyusal ve çapraz-modal plastisite ve ayna nöron aktivitesi araştırıldı. Çalışmaya 21 görme engelli ve kontrol grubu olarak 21 gören sağlıklı kişi dahil edildi. İlk oturumda somatosensöriyel temporal diskriminasyon (STD) ve işitsel-dokunsal entegrasyon değerlendirildi. İkinci oturumda mental imgelem ve ses ile ayna nöron aktivitesi araştırıldı. Son oturumda ise görme engellilerde Braille okumada oksipital korteksin rolü incelendi. Hem görme engelli katılımcıların hem de kontrol grubunun dinlenim halindeki motor uyarılmış potansiyel (MEP) genlikleri ile imgelem sırasındaki MEP genlikleri arasında anlamlı farklılık gözlendi. Ses ile ayna nöron sistemi (ANS) aktivitesi ne görme engelli bireylerde ne de gören kişilerde saptanmış, tersine ses ile MEP amplitüdlerinde küçülme saptanmıştır. STD ve STD ile ses uyarımı arasındaki etkileşimi incelemek için yapılan çalışmada, görme engelliler tüm STD eşik ölçümleri gören gruba göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Görme engellilerde oksipital bölgeye transkraniyal doğru akım stimülasyonu (tDCS) öncesi ve sonrası okuma sürelerinde ve hatalı kelime okuma sayılarında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bu çalışma ile ilk kez doğuştan görme engelli bireylerde sağlıklı olgulardaki gibi imgelem ile motor korteksin modüle edildiği gösterilmiştir. Ayrıca ilk defa görme engelli bireylerde gören kişilere göre daha iyi STD kapasitesine sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca çalışmamızın bulguları görme engelli kişilerin daha iyi işitsel-dokunsal çapraz plastisiteye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Hem görme engelli hem de sağlıklı olgularda, ses ile ANS aktivitesinin gösterilememiş olması, Braille okumada oksipital bölgeye tDCS ile yeterli nöromodülasyonun yapılamamış olması veya Braille okumada başka kortikal alanların da aktive olması ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated sensory processing, cross-modal plasticity, and mirror neuron activity in visually impaired individuals. The research involved 21 visually impaired and 21 sighted control participants. In the first session, somatosensory temporal discrimination (STD) and auditory-tactile integration were assessed. The second session explored mental imagery and mirror neuron activity with sound, while the third session examined the role of the occipital cortex in Braille reading among visually impaired individuals. Results showed significant differences in resting motor-evoked potentials (MEP) amplitudes and MEP amplitudes during imagery for both visually impaired and control groups. Surprisingly, no activity in the auditory mirror neuron system (ANS) was observed with sound, and MEP amplitudes decreased. In the study of the interaction between STD and STD with sound stimulation, visually impaired participants demonstrated significantly lower STD thresholds than the sighted group. There were no significant differences in reading times or the number of incorrect word readings before and after transcranial direct current stimulation (tDCS) on occipital cortex among the visually impaired subjects. This study presents the first evidence that the motor cortex in congenitally blind individuals is modulated similarly to healthy subjects during mental imagery. Additionally, visually impaired individuals exhibit superior STD capacity compared to sighted individuals, suggesting enhanced auditory-tactile cross-plasticity. The inability to demonstrate ANS activity with sound in both visually impaired and healthy individuals implies that mirror neuron activity is primarily visual stimulus-driven. The lack of changes in Braille reading following occipital region neuromodulation may be attributed to insufficient tDCS modulation or the involvement of other cortical areas during Braille reading.