Okul öncesi dönem çocuklarının çevreye yönelik bilinç düzeylerinin incelenmesi
Examining the environmental awareness levels of preschool children
- Tez No: 855064
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönem çocuklarının çevre bilincinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, okul öncesi dönem çocuklarının çevre bilinç düzeyini çeşitli değişkenlere göre mümkün olduğunca detaylı ve dikkatli bir şekilde incelemek amaçlandığından betimsel model kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında, İstanbul ili Bahçelievler ve Beyoğlu ilçelerinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bağımsız anaokullarında eğitim gören 36-72 aylık 90 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Toplama Formu”ve“Çocuklar için Ekolojik Ayak İzi Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların ekolojik ayak izi farkındalıklarının cinsiyetlerine, anne ve baba yaşına, sahip olduğu kardeş sayısına, anne ve baba öğrenim düzeyine, anne ve baba çalışma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olup olmadığı Ki-Kare Testi kullanılarak sınanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, araştırmaya katılan okul öncesi dönem çocuklarının genel olarak ekolojik ayak izi farkındalığının düşük olduğu bulunmuştur. Ki-Kare testi sonuçları incelendiğinde çocukların ekolojik ayak izi farkındalıklarının baba öğrenim düzeyine göre ölçekte bulunan hiçbir maddede anlamlı fark göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların ekolojik ayak izi farkındalıkları; cinsiyetlerine, anne ve baba yaşlarına, anne öğrenim düzeyine ve anne ve baba çalışma durumuna göre incelendiğinde, ölçeğin yalnızca bazı maddelerinde anlamlı farklar tespit edilirken, çoğu madde üzerinde anlamlı fark saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, it was aimed to examine the environmental awareness of preschool children. The research, which is planned to examine the environmental awareness of preschool children, is a descriptive model that defines as carefully and comprehensive as possible. The research group of the research consisted of 90 children aged 36-72 months attending independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Bahçelievler and Beyoğlu districts of Istanbul in the 2022-2023 academic year.“Demographic Information Form”and the“Ecological Footprint Awareness Scale for Children”were used to get information as data collectors. The data obtained during the research process were evaluated descriptively. The responses of the children were described as frequency-percentage. The Chi-Square Test was used to test whether there was a statistically significant difference in preschool children's ecological footprint awareness according to their gender, mother and father's age, number of siblings, mother and father's education level, and mother and father's employment status. According to the results, it was detected that preschool children participating in the research generally had low ecological footprint awareness. When the results of the Chi-Square test were analyzed, it was concluded that children's ecological footprint awareness did not show a significant difference in any item in the scale according to the level of father's education. When children's ecological footprint awareness was analyzed according to their gender, mother and father's age, mother's education level and parents' employment status, significant differences were found only in some items of the scale, while no significant difference was found on most items.