Cerrahi ekip üyelerinin ameliyathanede dikkat dağıtıcı unsurlara ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the opinions of surgical team members opinions on distractions in the operating room
- Tez No: 855078
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu araştırma cerrahi ekip üyelerinin ameliyathanede dikkat dağıtıcı unsurlara ilişkin görüşlerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma 12.04.2023 - 01.06.2023 tarihleri arasında İzmir ilinde yer alan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde yürütüldü. Araştırma, Helsinki Bildirgesi'ne uygun olarak gerçekleştirildi ve etik izin alındı. Araştırmanın evrenini ameliyathanede halen çalışmakta olan 25 anestezi hekimi, 81 cerrah, 145 cerrahi asistan 50 hemşire, 45 anestezi teknikeri oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise 12.04.2023 - 01.06.2023 tarihleri arasında İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde en az 6 aydır çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 144 cerrahi ekip üyesi oluşturdu. Veriler literatür doğrultusunda hazırlanan sosyo-demografik form ve dikkat dağıtıcı unsurlar formu aracılığıyla toplandı. Veriler SPSS 18.00 programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Opinions of Surgical Team Members Opinions on Distractions in the Operating Room Objective: This study was conducted to examine the opinions of surgical team members regarding distractions in the operating theatre. Method: This descriptive study was conducted between 12.04.2023 - 01.06.2023 in the operating theatre of Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital in Izmir province. The study was conducted in accordance with the Declaration of Helsinki and ethical approval was obtained. The population of the study consisted of 25 anaesthesiologists, 81 surgeons, 145 surgical assistants, 50 nurses and 45 anaesthesia technicians who were currently working in the operating room. The sample of the study consisted of 144 surgical team members who had been working in Izmir Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital operating theatre for at least 6 months between 12.04.2023 - 01.06.2023 and who volunteered to participate in the study. Data were collected through the socio-demographic form and distractions form prepared in line with the literature. The data were analysed using SPSS 18.00 software. Number, percentage and chi-square test were used in the evaluation of the data.