Ergenlerin kariyer kaygısını yordamada aile desteği ve umudun rolü
The role of family support and hope in predicting career anxiety of adolests
  1. Tez No: 636799
  2. Yazar: HAVVANE ŞAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GONCA ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde artan dünya nüfusuyla beraber iş gücü de artmakta iş niteliği önem kazanmaktadır. Bugünden on sene geriye dönüp baktığımızda önemli ve popüler olan birçok meslek giderek önemini yitirmekte ve yerini güncel mesleklere bırakmaktadır. Yükseköğretimde bölüm ve kontenjan sayılarıyla beraber üniversite mezun sayısı da artmakta ve işsiz kalan kişiler arasında üniversite mezunlarının sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bunlarla beraber bireyler meslek sahibi olmanın yanı sıra kariyer yaparak ve bu kariyeri güçlendirerek farklılaşmaktadır. Bu araştırmanın amacı; ergenlerin kariyer kaygılarını, çeşitli demografik değişkenler bağlamında incelemek ile aile desteği ve umudun, kariyer kaygısını ne derece yordadığını anlamaktır. Araştırma COVID-19 Pandemisi sürecinde yürütülmüş olup araştırmacı tarafından hazırlanmış olan soru formu, ergenlere öğretmenleri kanalıyla çevrimiçi ortamda gönderilmiştir. Araştırma verilerini toplamak için Lise Öğrencilerinin Kariyer Kaygılarını Belirleme Ölçeği, Kariyer Seçiminde Aile Etkisi Ölçeği (KSAEÖ), Sürekli Umut Ölçeği ile içeriği araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada yaşları 14 ile 18 rasında değişen toplam 713 ergene (355 kız, 358 erkek) ulaşılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Standart Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre kızların kariyer kaygısı düzeylerinin erkeklere, liseden mezun olmaya daha yakın sınıflardakilerin alt sınıftakilere, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'ndekilerin Anadolu Lisesi'ndekilere, kariyer kararı vermeyenlerin kariyer kararı verenlere, aile gelir düzeyi düşük olanların aile gelir düzeyi yüksek olanlara, COVID-19 Pandemisinden günlük yaşamı ve aile ilişkileri etkilenenlerin etkilenmeyenlere göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Ayrıca, kariyer kararı verme durumu, aile etkisi ve umudun, ergenlerin kariyer kaygısını yordadığı, yordayıcı değişkenlerin, kariyer kaygısına yönelik varyansın %41'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the increasing world population, workforce is increasing and job quality is gaining importance. Looking back ten years from today, many important and popular professions gradually lose their importance and are replaced by current professions. Along with the number of departments and quotas in higher education, the number of university graduates is increasing and the number of university graduates among the unemployed is at a considerable rate. In addition to this, individuals differ not only by having a profession but also by making a career and strengthening this career. The purpose of this research is to examine adolescents' career concerns in the context of various demographic variables, and to understand the extent to which family support and hope predict career anxiety. This research was conducted during the COVID-19 Pandemic process and the questionnaire prepared by the researcher was sent online to adolescents via their teachers. In order to collect the research data, the Scale of Determining Career Concerns of High School Students, Family Inflence Scale (KSAEÖ), Dispositional Hope Scale Personal Information Form, which is developed by the researcher, was used. In the study, 713 adolescents were reached, and the collected data were analyzed using the relational screening model. According to the findings obtained as a result of the research, the level of career anxiety of girls compared to boys; according to the lower class of adolescents who are closer to graduating from high school; according to the adolescents at the Anatolian High School, the adolescents at the Professional Technical Anatolian High School; according to those who make career decisions; those with low family income compared to those with high family income, those with daily life and family relationships; it was found that those affected by COVID- 19 Pandemic were significantly higher than those not affected. Also career decisions making situation, family influence and hope levels were found to be significant predictors of adolescents' career anxiety. It was found that the predictive variables explained 41% of the variance at the level of career anxiety.