Dezavantajlı bölgelerdeki öğretmen sirkülasyonunun sebepleri ve sonuçları
The reasons and consequences of teacher circulation in disadvantaged areas
  1. Tez No: 855105
  2. Yazar: SAİT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KAZANCI TINMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı dezavantajlı bölgelerde görev yapan okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin, öğretmen sirkülasyonunun sebepleri ve sonuçlarına yönelik görüşlerini incelemektir. Araştırma katılımcıların görüşlerine derinlemesine yer veren nitel bir durum çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ordu İlinin Korgan, Kumru, Aybastı, Çatalpınar ve Çamaş ilçelerindeki resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde daha önce görev yaparak avantajlı bir bölgeye tayin istemiş öğretmenler ve Ordu İlinin Korgan, Kumru, Aybastı, Çatalpınar ve Çamaş ilçelerindeki resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan okul yöneticilerinden oluşmaktadır. Katılımcı grupta yer alan öğretmenler ve okul yöneticileri ölçüt örnekleme ile belirlenmiştir. Ölçüt olarak okul müdürleri için dezavantajlı bölgede en az bir yıl görev yapma, öğretmenler için dezavantajlı bölgede görev yaptıktan sonra tayin isteme şeklinde belirlenmiştir. Görüşme tekniğinin kullanıldığı araştırmada yarı yapılandırılmış iki farklı görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğretmenler dezavantajlı bölgelerde; yönetimle ilgili, eğitim öğretimle ilgili, öğrenciyle ilgili, velilerle ilgili ve MEB yetkilileriyle ilgili sorunlarla karşılaşmaktadır. Öğretmen sirkülasyonu; okul şartlarından, çevresel şartlardan, özel sebeplerden, yöneticilerden ve meslektaşlardan kaynaklı ortaya çıkabilmektedir. Bu durum; öğrenci başarısına ve kurum kültürüne olumsuz etki etmektedir. Katılımcı okul yöneticileri, öğrenci başarısı, kurum kültürü ve bölgesel sorunların giderilmesi açısından bölgeye gelen öğretmenlerden beklentilerini ifade etmişlerdir. Katılımcılar, öğretmen sirkülasyonun önlenebilmesi için; okul yöneticisi açısından, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri açısından ve makro açıdan bazı öneriler sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions of school administrators and teachers working in disadvantaged regions regarding the causes and consequences of teacher turnover. The research was conducted as a qualitative case study that included in-depth opinions of the participants. The study group of the research was teachers who had previously worked in public primary, secondary and high schools in the Korgan, Kumru, Aybastı, Çatalpınar and Çamaş districts of Ordu Province in the 2022-2023 academic year and wanted to be assigned to an advantageous region, and teachers in the Korgan, Kumru, Aybastı, Çatalpınar and Çamaş districts of Ordu Province. It consists of school administrators working in public primary, secondary and high schools. The teachers and school administrators in the participant group were determined by criterion sampling. The criterion was determined as working in a disadvantaged region for at least one year for school principals, and requesting a transfer after working in a disadvantaged region for teachers. In the research where the interview technique was used, two different semi-structured interview forms were used. According to the findings of the research, teachers in disadvantaged regions; They face problems related to management, education, students, parents and Ministry of Education officials. Teacher turnover; It may arise due to school conditions, environmental conditions, special reasons, managers and colleagues. This situation; It negatively affects student success and institutional culture. Participating school administrators expressed their expectations from teachers coming to the region in terms of student success, institutional culture and solving regional problems. Participants stated that in order to prevent teacher turnover; They offered some suggestions from the perspective of school administrators, provincial and district national education directorates, and from a macro perspective.