STEM uygulamalarının 8. sınıf öğrencilerinin fen başarısına, girişimcilik becerilerine ve STEM kariyer algılarına yönelik etkileri
Effects of STEM applications on 8th grade students' science achievement, entrepreneurship skills and STEM career perceptions
- Tez No: 855140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH PAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı mühendislik tasarım süreci ile bütünleştirilmiş STEM uygulamalarının 8. sınıf öğrencilerinin fen başarısına, girişimcilik becerilerine ve STEM kariyer algılarına yönelik etkilerini incelemektir. Araştırmada, nicel araştırma desenlerinden ön test son test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi tesadüfi olmayan örnekleme türlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılarak Afyonkarahisar ilinin Merkez ilçesinde bulunan bir devlet okulu olarak belirlenmiştir. Araştırmaya 18 deney ve 19 kontrol olmak üzere toplam 37 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın deney grubuna“Basit Makineler”ve“Elektrik Yükleri ve Elektrik Enerjisi”ünitelerini kapsayan mühendislik tasarım süreci bütünleştirilmiş iki STEM uygulaması yapılırken, kontrol grubuna aynı üniteler öğretim programı temelli öğretim ile uygulanmıştır. Araştırmanın uygulama süreci toplam 20 saat olmak üzere 6 hafta sürmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak kullanılan Demografik Bilgiler Formu, Fen Bilimleri Başarı Testi, Fen Tabanlı Girişimcilik Ölçeği ve STEM Kariyer Algısı Ölçeği deney ve kontrol grubuna ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Mühendislik tasarım süreci ile bütünleştirilmiş STEM uygulamalarının 8. sınıf öğrencilerinin fen başarısına, girişimcilik becerilerine ve STEM kariyer algılarını incelemek için istatistiksel analizler yapılmıştır. Veri analizinden elde edilen sonuçlar doğrultusunda, gruplar arasında öğrencilerinin fen başarılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Buna karşın, mühendislik tasarım süreci ile bütünleştirilmiş STEM uygulamalarının deney grubu öğrencilerinin girişimcilik becerilerini ve STEM kariyerlerine yönelik algıları istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkileyerek artırdığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu sonuçlar doğrultusunda gelecekte yapılacak araştırmalara, uygulayıcılara ve öğretmenlere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current research aims to investigate the effects of STEM applications integrated with the engineering design process on 8th-grade students' science achievement, entrepreneurial skills, and STEM career perceptions. In this research, a quasi-experimental design with a pre-test and post-test unequal control group, one of the quantitative research designs, was used. The sample for the research was selected from a public school located in Afyonkarahisar province, using the convenient sampling method, one of the non-random sampling types. Thirty-seven students participated in the research: 18 in the experimental group and 19 in the control group. While two STEM applications integrated with the engineering design process, including the units“Simple Machines”and“Electric Charges and Electric Energy,”were applied to the experimental group, the same units were taught to the control group through curriculum-based teaching. The implementation process of the research lasted six weeks, totaling 20 hours. Demographic Information Survey, Science Achievement Test, Science-Based Entrepreneurship Scale, and STEM Career Perception Scale, which were used as data collection tools in the research, were administered to the experimental and control groups as pre-tests and post-tests. Statistical analyses examined the effects of STEM applications integrated with the engineering design process on 8th-grade students' science achievement, entrepreneurial skills, and STEM career perceptions. In line with the results obtained from the data analysis, no statistically significant difference was detected in the science achievements of the experimental and control group students. On the other hand, it was determined that STEM applications integrated with the engineering design process increased the entrepreneurial skills and interest of the experimental group students statistically and positively. The research results were examined in detail, and suggestions were made for future research, practitioners, and teachers in line with these findings.