İnsan ve çevre ünitesindeki çevre dostu stem uygulamalarının 4. sınıf öğrencilerinin fen bilimlerine yönelik başarılarına ve bilgilerinin kalıcılığına etkisi
The effect of environmentally friendly stem applications in human and environment unit on 4th grade students' achievement in science and retention of knowledge
  1. Tez No: 951252
  2. Yazar: DİLEK TUĞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİFE BOZDEMİR YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Environmental Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma İnsan ve Çevre ünitesindeki Çevre Dostu STEM uygulamalarının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki akademik başarısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2024- 2025 eğitim-öğretim yılı güz dönemi Batı Karadeniz'de bir ilin ilçesinde bulunan bir devlet okulunda ilkokul 4. sınıfa devam eden 51 öğrencinin katılımıyla ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen ile yapılmıştır. Veriler Başarı Testi ile elde edilmiştir. Araştırmanın veri toplama sürecinde Başarı Testi kontrol ve deney grubuna ön test, son test ve kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Ön test, son test ve kalıcılık puanlarını karşılaştırmak amacıyla parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Deney grubuyla haftada 2 ders saati olmak üzere 3 hafta boyunca STEM uygulamalarıyla desteklenmiş ders planı doğrultusunda dersler işlenmiştir. Kontrol grubuyla ise yine haftada 2 ders saati olmak üzere 3 hafta boyunca dersler işlenmiş ayrıca bir eğitim verilmemiş, öğretim programında verilen etkinliklerle devam edilmiştir. Uygulama öncesi kontrol grubu ve deney grubunun ön test akademik başarı puanları belirlenmiş, iki grubun da hazırbulunuşluk düzeyinin benzer olduğu görülmüştür. Deneysel uygulama süreci tamamlandıktan sonra uygulanan son testlerde STEM uygulamalarıyla desteklenen anlatımın yapıldığı öğrencilerin Başarı Testinde anlamlı bir artış görülmüştür. Öğretim programında verildiği gibi fen eğitimi alan kontrol grubu öğrencilerin akademik başarılarında da artış olmasına karşın son test akademik başarı puanları arasında ise deney grubunun lehine daha anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Kalıcılık testi puanları incelendiğinde hem deney hem de kontrol grubunda kalıcılığın sağlandığı söylenebilir. Bu verilerden yola çıkılarak STEM etkinlikleriyle desteklenen fen öğretiminin akademik başarı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of Environmentally Friendly STEM applications within the“Human and Environment”unit on the academic achievement of 4th-grade primary school students in the science course. The research was carried out during the fall semester of the 2024–2025 academic year with the participation of 51 fourth-grade students attending a public primary school in a district of a province located in the Western Black Sea region of Turkey. A pretest-posttest control group experimental design was used. Data were collected using an Achievement Test. During the data collection process, the Achievement Test was administered to both the control and experimental groups as a pretest, posttest, and retention test. To compare the pretest, posttest, and retention test scores, non-parametric tests such as the Mann-Whitney U test and the Wilcoxon Signed-Rank Test were used. In the experimental group, lessons were conducted over a period of three weeks, for two class hours per week, following a lesson plan supported by STEM applications. In the control group, lessons were also conducted over the same period and duration; however, no additional instruction was provided beyond the activities included in the official science curriculum. Before the intervention, the pretest academic achievement scores of both the control and experimental groups were determined, and it was found that the readiness levels of both groups were similar. After the experimental process, the posttest results showed a significant increase in the academic achievement scores of the students in the experimental group who received instruction supported by STEM applications. Although an increase in academic achievement was also observed in the control group, the posttest scores indicated a more significant difference in favor of the experimental group. Analyzing the retention test scores, it can be stated that learning retention was achieved in both groups. Based on these findings, it can be concluded that science instruction supported by STEM activities has a positive effect on students' academic achievement.