Çağdaş zihin felsefesinde bilinç tartışmaları: John R. searle
Consciousness discussions in contemporary philosophy of mind: John R. Searle
  1. Tez No: 855169
  2. Yazar: ESRA ŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, John Searle'ün zihin felsefesi görüşleri temel alınarak, bilinç fenomeninin konumlandırılması ve monizm ile düalizme karşı sunduğu biyolojik doğalcılık yaklaşımı incelenmiştir. Searle, düalizm ve materyalizmin bilinç sorununu çözmede başarısız olduğunu belirtir ve bilincin doğal dünyada biyolojik bir olgu olarak yer aldığını savunur. Ona göre bilinç, zihinsel fenomenlerin anahtarıdır ve diğer tüm gerçeklikler sadece bilinçle ilişkili olarak değer kazanır. Searle, monist ve düalist teorilerden farklı olarak, bilinci mikro yapısal süreçlerden kaynaklanan ve makro yapısal durumlar olarak gerçekleşen biyolojik bir sistem durumu olarak tanımlar. Bu yaklaşım, bilinç ve beyin arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlar ve işlevselciliğin eksikliklerini vurgular. Searle bilinci gelişmiş biyolojik sistemlerin bir özelliği olarak görür ve bu özelliğin indirgenemezliğini savunur. Bu yaklaşım, bilincin doğal dünyadaki biyolojik düzenin bir parçası olduğunu öne sürer. Searle ayrıca, bilinç probleminin çözümü için kullanılan felsefi kelime dağarcığının geçersizliğini ortaya koyar ve bilincin varlığını ve indirgenemezliğini Kartezyen düalizm yerine bilimin bir parçası olarak ele almayı önerir. Bu yenilikçi yaklaşım, bilinç üzerine yapılan tartışmaları yeni bir perspektifle ele almayı ve bilincin doğasını daha iyi anlamayı amaçlar. Searle'ün teorisi, bilinç ve zihin-beden problemi üzerine derinlemesine bir analiz sunarak, bu alandaki geleneksel görüşleri yeniden değerlendirmeye davet eder.
Özet (Çeviri)
In this study, John Searle's views on the philosophy of mind are used as a basis to examine the positioning of the phenomenon of consciousness and his approach of Biological Naturalism, which he presents in opposition to monism and dualism. Searle points out the failure of dualism and materialism in solving the problem of consciousness and argues that consciousness exists as a biological phenomenon in the natural world. According to him, consciousness is the key to understanding mental phenomena, and all other realities gain value only in relation to consciousness. Differing from monist and dualist theories, Searle defines consciousness as a state of the physical system that arises from micro-structural processes and occurs as macro-structural states. This approach redefines the relationship between consciousness and the brain and addresses the shortcomings of functionalism. Searle sees consciousness as a feature of advanced biological systems and emphasizes its irreducibility. This approach proposes that consciousness is a part of the biological order of the natural world. Searle also highlights the invalidity of the philosophical vocabulary used in discussing the problem of consciousness and suggests considering the existence and irreducibility of consciousness as part of science rather than Cartesian dualism. This innovative approach aims to reframe the discussions on consciousness and better understand its nature. Searle's theory offers an in-depth analysis of the consciousness and mind-body problem, inviting a reevaluation of traditional views in this field.