A geological evaluation of distinct intrusion-related mineralization styles at the çubuklu prospect (Yahyalı, Central Anatolia)
Çubuklu prospektinde (Yahyalı, Orta Anadolu) sokulumla ilişkili farklı cevherleşme tiplerinin jeolojik bir değerlendirmesi
  1. Tez No: 855273
  2. Yazar: MÜGE GÜRGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çubuklu prospekti Orta Anadolu'da, Toroslara ait Yahyalı Napı içerisinde yer alır. Çubuklu'da Paleozoyik-Mesozoyik karbonat kayaçların içerisine Eosen yaşlı Karamadazı Granitoyidi'nin yerleşmesi sonucunda farklı tipte sokulumla-ilişkili farklı tipte cevherleşmeler ortaya çıkmıştır. Çalışma alanının KD'sunda bulunan porfiri Cu-Mo cevherleşmesi bir granodiyorit porfiri sokulumunun çevresinde gelişmiştir. Burada porfiri cevherleşmesi ikincil biyotit ve K-feldspat ile temsil edilen dar bir potasik alterasyon zonunun içerisinde gözlenmektedir. Kalkopirit, molibdenit ve pirit zayıf saçınımlar halinde veya birbirine paralel B-tipi kuvars-sülfit damarları boyunca yer alır. Cu-Fe skarn cevherleşmesi porfiri sistemiyle yan yana gelişmiş olup dayk zonları boyunca GB'ya doğru uzanmaktadır. Dolomitik karbonatlarda bulunan magnezyen ekzoskarn ağırlıklı olarak forsterit-serpantinit-klorit-kalsit içermektedir. Daha ender gözlenen kalsik ekzoskarn ve endoskarn ise granat-piroksen-klorit-epidot-karbonat ile karakterizedir. Çalışma alanının GB'sı genelde ikincil Pb-Zn minerallerine oksitlenmiş karbonat-ornatma-tipi Pb-Zn cevherleşmesi içermektedir. Korunan sülfitli cevherde çokça pirit ile sfalerit, kalkopirit ve daha az tetrahedrit, kovelin ve galen gözlenmektedir. Karbonat-ornatma tip cevherleşme yoğun dolomitleşme ve silisleşmeye maruz kalmış organikçe-zengin karbonat birimleri içerisinde gelişmiştir. Çubuklu sahasında cevherleşmelerin konumsal dağılımı ile metal zonlanması temelde magmatik sistemin yapısı ve cevher yankayacının kimyası tarafından kontrol edilmektedir. Porfiri Cu-Mo cevherleşmesi KD'da magmatik kompleksin merkeziyle ilişkili olup GB'ya doğru önce Fe-Cu skarn ve daha sonra stratigrafik olarak sınırlı Pb-Zn cevherleşmesine geçiş yapmaktadır. Çubuklu'daki porfiri keşfi Karamadazı bölgesinde porfiri aramacılığı çalışmaları ve ayrıca Orta Anadolu'nun güneyindeki diğer Eosen yaşlı magmatiklerin porfiri üretkenliği açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Çubuklu prospect is situated within the Yahyalı Nappe of the Taurides in Central Anatolia. At Çubuklu, Paleozoic-Mesozoic carbonate rocks have been intruded by the Eocene Karamadazı Granitoid, which resulted in formation of distinct intrusion-related mineralization styles. The NE part of the study area comprises porphyry Cu-Mo mineralization centered around a granodiorite porphyry intrusion. Porphyry mineralization is observed in a narrow zone of potassic alteration comprising secondary biotite and lesser K-feldspar. Chalcopyrite, molybdenite, and pyrite occurs either as weak disseminations or along sheeted B-type quartz-sulfide veinlets. The adjacent Cu-Fe skarn mineralization extends farther towards SW along narrow dikes and occurs within dolomitic carbonates dominated by magnesian exoskarn comprising forsterite-serpentinite-chlorite-calcite. Rare calcic exoskarn and endoskarn are characterized by garnet-pyroxene-chlorite-epidote-carbonate. The SW part of the study area contains carbonate-replacement Pb-Zn ores, which have been mostly oxidized into secondary Pb-Zn minerals. Where preserved, sulfidic ore contains abundant pyrite alongside sphalerite, chalcopyrite, lesser tetrahedrite, covellite, and galena. Carbonate-replacement ores are best developed in organic-rich carbonate rocks, which have undergone intense dolomitization and silicification. The spatial distribution of mineralization types as well as metal zonation at Çubuklu are mainly controlled by the architecture of the igneous system and the nature of the wall-rocks. Porphyry Cu-Mo mineralization is associated with the core of the igneous complex in the NE, and transitions first into proximal Fe-Cu skarn and later into stratabound Pb-Zn mineralization towards SW. Recognition of a porphyry-system at Çubuklu bears significant importance for porphyry prospectivity for the Karamadazı district, as well as potential porphyry fertility of other Eocene magmatic systems in south Central Anatolia.