Beauveria bassiana sekonder metabolitlerinin Dendroctonus micans, Glyphodes pyloalis ve Thaumetopoea pityocampa türleri üzerindeki insektisidal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of the insecticidal activities of Beauveria bassiana secondary metabolites on Dendroctonus micans, Glyphodes pyloalis and Thaumetopoea pityocampa
- Tez No: 855325
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kimyasal insektisitlerin yoğun ve bilinçsiz şekilde kullanılması, aktif bileşenlerine karşı direnç geliştirmiş zararlı böcek popülasyonlarının ortaya çıkmasına ve önemli çevre sorunlarına neden olmuştur. Böceklerin neden olduğu ekonomik kayıpların kontrol altına alınmasında kimyasal böcek öldürücülere alternatif olarak entomopatojenik mikrop kaynaklı biyoaktif bileşikler önem kazanmaktadır. Çalışma kapsamında ormanlık alanlardan ölü olarak toplanan kabuk zararlısı Dendroctonus micans ve Ips sexdentatus türlerinden entomopatojenik fungus izolasyonu yapılarak morfolojik (koloni ve mikroskobik) ve moleküler yöntemlerle (MALDI TOF MS ve ITS dizileme) identifikasyonu gerçekleştirilmiştir. Entomopatojen tür Beauveria bassiana olduğu tespit edilen 27b2 izolatının ekstraselüler kültür ortamından etil asetat ve miselinden asetonla sekonder metabolit ekstraksiyonu yapılmış ve fungal ekstraktların 3 farklı konsantrasyonda (500, 2000 ve 5000 ppm) Dendroctonus micans, Glyphodes pyloalis ve Thaumetopoea pityocampa zararlıları üzerindeki insektisidal aktiviteleri belirlenmiştir. B. bassiana 27b2 etil asetat ve aseton ekstraktlarının D. micans larva ve erginleri üzerinde, aseton ekstraktının T. pityocampa larvaları üzerinde %100 öldürücü aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. Veriler entomopatojenik 27b2 izolatı sekonder metabolitlerinin iki zararlı üzerinde biyo-pestisit olarak kullanılabilme potansiyelinin bulunduğunu göstermiştir. Bu çalışma ile ilk kez, entomopatojen B. bassiana 27b2 izolatı sekonder metabolit ekstraktlarının G. pyloalis, T. pityocampa ve D. micans türleri üzerindeki insektisidal etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The intensive and inappropriate use of chemical insecticides has led to the emergence of harmful insect populations that have developed resistance to their active ingredients and caused significant environmental problems. Bioactive compounds of entomopathogenic microbe origin are gaining importance as an alternative to chemical insecticides in controlling the economic losses caused by insects. In the present study, entomopathogenic fungi were isolated from the dead spruce bark beetle Dendroctonus micans and Ips sexdentatus species collected from forest areas and identified using morphological (colony and microscopic) and molecular methods (MALDI TOF MS and ITS sequencing). Secondary metabolite extraction was performed with ethyl acetate from the extracellular culture medium and acetone from the mycelia of isolate 27b2, which was determined to be the entomopathogenic species Beauveria bassiana. The insecticidal activities of the fungal extracts at 3 different concentrations (500, 2000 and 5000 ppm) against Dendroctonus micans, Glyphodes pyloalis, and Thaumetopoea pityocampa were evaluated. It was determined that B. bassiana 27b2 ethyl acetate and acetone extracts had 100% mortality percentage on D. micans larvae and adults, and the acetone extract had 100% mortality percentage on T. pityocampa larvae. The data showed that the secondary metabolites of the entomopathogenic 27b2 isolate had the potential to be used as biopesticides on these two pests. It is the first time that insecticidal effects of secondary metabolite extracts of the entomopathogenic B. bassiana 27b2 isolate on G. pyloalis, T. pityocampa and D. micans species have been determined.