Cerrahi Kliniklerde Çalışan Hemşirelerde İş Birliği ve Stres Arasındaki İlişki
The Relationship Between Collaboration and Stress in Nurses Working at Surgical Clinics
- Tez No: 855384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA DOLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerde iş birliği ve stres arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmanın tipi tanımlayıcı – kesitsel, ilişki arayıcıdır. Araştırma 1 Eylül 2023- 30 Eylül 2023 tarihleri arasında iki eğitim ve araştırma hastanesinde cerrahi alanda çalışan hemşireler (225) ile yapıldı. Verilerin toplanmasında“Hemşire Tanıtım Formu”,“Hemşire Stres Ölçeği (HSÖ)”ve“Hemşire İş Birliği Ölçeği (HHİÖ)”kullanıldı. Verilerin analizi IBM SPSS (24.0) istatistik paket programı ile yapıldı. Normal dağılımı kolmogorov simirnov testi ile yapıldı ve analizlerde non-parametrik testler kullanıldı. Normal dağılmayan verilerde mann whitney u testi, kruskal-wallis test analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the relationship between collaboration and stress in nurses working in surgical clinics. Method: The type of the study is descriptive - cross-sectional, correlational. The study was conducted with nurses (225) working in the surgical field in two training and research hospitals between September 1, 2023 and September 30, 2023.“Nurse Introduction Form”,“Nurse Stress Scale (NSS)”and“Nurse and Nurse Collaboration Scale (NNCS)”were used to collect data. The data were analyzed with the licensed IBM SPSS (24.0) statistical package program. Normal distribution was performed with the Kolmogorov Simirnov test and non-parametric tests were used in the analysis. For non-normally distributed data, mann whitney u test and kruskal-wallis test analysis were used.