Sosyal bilgilerde değişim ve sürekliliği algılama becerisinin kazandırılması üzerine bir model
Model for developing the skill of perceiving change and continuity in social studies
  1. Tez No: 855393
  2. Yazar: GAYE NUR SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, altıncı sınıf sosyal bilgiler dersi“Bilim, Teknoloji ve Toplum, Üretim, Dağıtım ve Tüketim, Etkin Vatandaşlık”öğrenme alanına ait üç kazanıma yönelik etkinlikler aracılığıyla öğrencilere değişim ve sürekliliği algılama becerisinin kazandırılmasıdır. Bu kapsamda nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenden faydalanılmıştır. Bu doğrultuda araştırmacı tarafından hazırlanan değişim ve süreklilik temelli etkinlikler uygulamaya konmuştur. Araştırmada kolayda örnekleme yönteminden faydalanılmış ve çalışma grubunu altıncı sınıfta öğrenim gören 29 deney grubu, 22 kontrol grubu olmak üzere toplam 51 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Değişim Ve Sürekliliği Algılama Beceri Testi”kullanılmıştır. Deney grubuna değişim ve sürekliliği algılama becerisinin kazandırılmasına yönelik hazırlanan etkinlikler, kontrol grubuna programa dayalı öğretim uygulanmıştır. Verilerin analizinde araştırmanın alt problemlerine elverişli olarak t-testi ve tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda birinci alt probleme ilişkin olarak deney ve kontrol grubu öğrencilerinin beceri testi ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamış, hazırbulunuşluk düzeylerinin benzer olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İkinci alt probleme ilişkin olarak deney ve kontrol grubu öğrencilerinin beceri ön test-son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgu, sosyal bilgiler dersinde etkinlik kullanımının öğrencilerin değişim ve sürekliliği algılama becerisini kazanmasında etkili olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, sosyal bilgiler derslerinde öğrencilerin hazırbulunuşluk ve yaş düzeyleri gözetilerek etkinlikler uygulanabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop students' skills in perceiving change and continuity through activities related to three achievements in the sixth-grade social studies curriculum, namely“Science, Technology, and Society,”“Production, Distribution, and Consumption,”and“Effective Citizenship.”In this context, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was employed using quantitative research methods. Change and continuity-based activities prepared by the researcher were implemented for the experimental group. The study group consisted of 51 students, with 29 in the experimental group and 22 in the control group, selected through convenience sampling from sixth-grade students. The data collection tool was the“Change and Continuity Perception Skill Test”developed by the researcher. The experimental group received activities designed to enhance their change and continuity perception skills, while the control group received program-based instruction. T-test and two-way ANOVA test for repeated measures were used for data analysis, corresponding to the research sub-problems. The results revealed no significant difference between the pre-test scores of the experimental and control group students for the first sub-problem, indicating similar readiness levels. For the second sub-problem, a significant difference in favor of the experimental group was found between the pre-test and post-test scores of the skills. This finding suggests that the use of activities in social studies classes is effective in enhancing students' change and continuity perception skills. Therefore, it is recommended that activities be implemented in social studies classes, taking into account students' readiness levels and age.