Anadolu masallarının matematik kavramı ve becerileri açısından incelenmesi
Analyzing Anatolian folktales in terms of mathematical concepts and skills
  1. Tez No: 855394
  2. Yazar: DİLEK ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Anadolu masallarının matematik kavramı ve becerileri açısından incelenmesi amaçlanan çalışmada nitel araştırma tekniklerinden biri olan doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu,“MEB Okul Öncesi Anadolu Masalları Eğitim Seti”ndeki 15 masal kitabı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Matematik Kavram ve Becerileri Değerlendirme Formu”ndan yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, incelenen 15 masal içerisinde matematik kavramlarından sayı, geometri ve ölçme kavramları tespit edilmişken veri işlemeyle ilgili hiçbir kavrama rastlanmamıştır. Sayı ve işlemler kavramları arasından ise en çok sayı kavramı yer alıyorken, işlemle ilgili herhangi bir kavram saptanmamıştır. Sayı kavramları arasından en çok 1-20 arası sayılar belirlenmişken, sıra sayısı ile ilgili kavramların azlığı söz konusudur. Matematik kavramlarının alt boyutu olan geometri kavramları arasından en çok uzamsal ilişkilerle ilgili kavrama rastlanmışken geometrik örüntülerle ilgili hiçbir kavram bulunamamıştır. Ölçmeyle ilgili kavramlardan en çok zaman ölçmeyle ilgili kavram belirlenmiştir. Bunların yanında ölçmenin alt boyutlarından olan tartma, sıcaklık/ısı ve sıvı ölçmeyle ilgili hiçbir kavram tespit edilememiştir. Diğer yandan saptanan matematik becerilerine bakıldığında en çok eşleme, en az sınıflandırma becerisi karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study, aimed at examining Anatolian tales in terms of mathematical concepts and skills, utilized the document analysis method, a qualitative research technique. The study group consisted of 15 fairy tale books from the“Ministry of National Education (MEB) Preschool Anatolian Tales Educational Set.”To collect data for the research, the researcher employed the“Mathematics Concepts and Skills Assessment Form”developed for this purpose. As a result of the research, it was found that among the 15 analyzed tales, mathematical concepts such as numbers, geometry, and measurement were identified, while no concepts related to data processing were encountered. Among the number and operations concepts, the most prevalent was the concept of numbers, with no mention of any concepts related to operations. Within the number concepts, numbers between 1 and 20 were most frequently identified, indicating a scarcity of concepts related to ordinal numbers. Among the sub-dimensions of mathematical concepts, the most prevalent geometry concept was related to spatial relationships, while no concepts related to geometric patterns were found. The most identified concept related to measurement is the concept of time measurement. Additionally, no concepts related to weighing, temperature/heat, and liquid measurement, which are sub-dimensions of measurement, were detected. On the other hand, when examining the identified mathematical skills, matching was found to be the most prevalent, while classification skills were the least prevalent.