Okul öncesi öğretmenlerinin bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Examination of preschool teachers' information security awareness levels
  1. Tez No: 855395
  2. Yazar: NESİBE MERYEM ZALİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubuna, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ankara İl Merkezinde Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 262 okul öncesi öğretmeni dahil edilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın veri toplama aşamasında, Kişisel Bilgi Formu ile Çetinkaya, Güldüren ve Keser (2017) tarafından geliştirilen Öğretmenler İçin Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği (ÖBGFÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Mann Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet değişkenine göre yapılan analizde, okul öncesi öğretmenlerinin tüm alt boyut ve toplam puanlarında cinsiyet açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Yaş değişkenine göre yapılan analizde, tüm alt boyut ve toplam puanlarında 20-29 yaş arasındaki öğretmenler lehine anlamlı düzeyde fark bulunmuştur. Eğitim durumu değişkenine göre yapılan analizde, genel güvenlik alt boyut puanlarında ön lisans mezunları ile lisansüstü mezunları arasında anlamlı bir fark belirlenirken, saldırı ve tehditler ile mobil cihazlar, mahremiyet ve iletişim alt boyutları ve toplam puanlarında ise eğitim durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği saptanmıştır. Hizmet yılı değişkenine göre yapılan analizde ise, 1-5 yıl ile 6-10 yıl hizmet süresine sahip olan okul öncesi öğretmenlerinin tüm alt boyut ve toplam puanları arasında anlamlı bir fark belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine preschool teachers' awareness of information security. The study group of the research included 262 preschool teachers working in preschool education institutions affiliated to the Ministry of National Education in Ankara Provincial Center in the 2022-2023 academic year. The survey model, one of the quantitative research methods, was preferred in the study. In the data collection phase of the study, Personal Information Form and also the Information Security Awareness Scale for Teachers (ISAAS) developed by Çetinkaya, Güldüren, and Keser (2017) were used. The data obtained in the study were analyzed with One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Mann Whitney U test. As a result of the research, no significant difference was found in all sub-dimensions and total scores of preschool teachers in terms of gender. In the analyses conducted according to the age variable, a significant difference was found in favor of teachers between the ages of 20-29 in all sub-dimensions and total scores. In the analyses conducted according to the educational status variable, while a significant difference was found between associate degree graduates and postgraduate graduates in general security sub-dimension scores. There is no significant difference was found in attack and threat perceptions, mobile devices, privacy, and communication sub-dimension scores according to the educational level. In the analyses conducted according to the years of service variable, a significant difference was found between the scores obtained by preschool teachers with 1-5 years and 6-10 years of service in all sub-dimensions and total scores.