Okuma yazmaya yönelik Motor Becerileri Değerlendirme Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması
The validity and realibility study of Motor Skills Rating Scale
- Tez No: 568222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÖZDE ERTÜRK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada erken çocukluk dönemindeki çocukların okuma yazmaya yönelik motor becerilerini ölçmek üzere tasarlanan Motor Skills Rating Scale'ın (MSRS), Türk örnekleme uyarlanarak geçerlik güvenirlik çalışmasının yapılması amaçlanmaktadır. Ölçeğin kapsamı göz önünde bulundurularak uzman görüşleri neticesinde Türkçe 'ye Okuma Yazmaya Yönelik Motor Becerileri Değerlendirme Ölçeği olarak çevrilmiştir. Araştırma nicel araştırma türlerinden tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Aksaray ili merkez ve merkeze bağlı köylerde yer alan ilkokulların birinci sınıfına devam eden 66-84 aylık 368 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini 2015-2016 eğitim öğretim yılında Aksaray merkezden 7 okul (toplam 172 çocuk), merkeze bağlı köylerden ise 9 okul (toplam 196 çocuk) oluşturmuştur. Çalışmaya katılacak okulların belirlenmesinde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örneklemenin bir türü olarak maksimum çeşitlilik örnekleme türü tercih edilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Okuma Yazmaya Yönelik Motor Becerileri Değerlendirme Ölçeği ve Öğrenmeyi Desteklemede Gelişimsel Göstergeler_4 değerlendirme araçları ile öğretmenlerin çocukların karnelerine verdikleri notların temin edilmesi yoluyla toplanmıştır. Araştırmada Okuma Yazmaya Yönelik Motor Becerileri Değerlendirme Ölçeği, Öğrenmeyi Değerlendirmede Gelişim Göstergeler_4 ve çocukların karnelerinden elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Ölçeğin geçerlik hesaplamaları yapılmadan önce varsayımlar test edilmiştir. Yapı geçerliliği çalışmaları kapsamında açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri gerçekleştirilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizinde LISREL 8 kullanılmıştır. Analizler sonucunda ölçeğin Türkçe versiyonunun İnce Motor ve Beden Farkındalığı olmak üzere iki boyutlu bir yapı gösterdiği ve toplam 16 maddeden oluştuğu belirlenmiştir. Ölçüt geçerliliği çalışmaları kapsamında OYMBDÖ puanları ile ÖDGG_4 Ölçeği Motor Beceri Görevleri alt testi puanları arasındaki ilişki pearson korelasyon katsayısı hesaplanarak ortaya konmuştur. Güvenirlik çalışmaları kapsamında madde-kalan ve madde-toplam korelasyonları, madde ayırt ediciliği, iki yarı test güvenirliği, cronbach alpha güvenirliğine bakılmıştır. Araştırma grubunda yer alan çocukların Okuma Yazmaya Yönelik Motor Becerileri Değerlendirme Ölçeği'nden aldıkları puanlara ilişkin ortalama, standart sapma, en düşük ve en yüksek değerler hesaplanmıştır. Çocukların yaşları ve okul öncesi eğitimi alma durumlarının okuma yazmaya yönelik motor becerileri üzerinde anlamlı bir farklılık yaratıp yaratmadığı incelenmiştir. Son olarak, çocukların sene başındaki okuma yazmaya yönelik motor becerilerinin sene sonundaki karne notları ile ilişkisi ve Türkçe ile Matematik derslerine ilişkin notları yordama gücü incelemiştir. Analiz sonuçları, Okuma Yazmaya Yönelik Motor Becerileri Değerlendirme Ölçeği'nin psikometrik özelliklerinin Türk çocuklarının okuma yazmaya yönelik motor becerilerini değerlendirmek için geçerli ve güvenilir olduğunu ortaya koymuştur. Bununla beraber, örneklemde yer alan çocukların ölçeğin toplamı ve alt boyutlarına ilişkin puan ortalamalarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Çocukların yaşlarının ve okul öncesi eğitimi alma durumlarının okuma yazmaya yönelik motor becerileri üzerinde anlamlı farklılık yarattığı belirlenmiştir. Çocukların dönem başındaki okuma yazmaya yönelik motor becerilerinin bahar dönemindeki Matematik ve Türkçe dersi notlarını yordadığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında eğitimciler ve araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to adapt Motor Skills Rating Scale into Turkish by doing reliability and validity studies. Taking into consideration of field experts' views and content of the scale, it was translated into Turkish as Literacy- Oriented Motor Skills Rating Scale. One of the quantitative research method, descriptive survey model was preferred for this study. Sample of the study is 368 primary school 1st grade children whose ages differ between 66-84 months. Maximum variation sampling method was chosen to select the participants. And according to this sampling method sixteen primary schools (seven of them are located in the center of the city and nine of them were located in villages) were determined. Personal Information Form, Motor Skills Rating Scale, Developmental Indicators for Assesment of Learning 4 and children's school reports were used as data collection tools. SPSS and LISREL were used to analyse the data. Analyses showed that Turkish version of MSRS has two factors (Fine Motor and Body Awareness) and sixty items. The exploratory and confirmatory factor analysis were run to present the construct validity of the scale. Pearson correlation coefficient were calculated between MSRS and DIAL 4 scores to present the criterion validity. Total item and item reminder correlations, item discrimination, split half reliability test and Cronbach alpha were calculated to present the reliability of the scale. Descriptive analyses were run to present mean, standart deviation, lowest and highest scores of children. Children's literacy- oriented motor skills also examined according to their age and early childhood education status. Lastly, pearson correlation coefficient were calculated and multiple linear regression were run to present the role of motor skills in the beginning of the year to predict children's school reports at the end of the year. Analyses results showed that MSRS is a valid and reliable scale to assess Turkish children's literacy-oriented motor skills. Descriptive analyses results showed that children had high scores on the total of the scale and on the subdomains. Children's literacy-oriented motor skills differ significantly according to their age and early childhood education background. It was determined that children's literacy-oriented motor skills in the beginning of the year predict their Turkish and Math course scores at the end of the year. Lastly, suggestions for educators and researchers were presented according to the results.