1991-1998 yılları arası Türkiye'de yapı işlerinde iş güvenliği
Security of work in construction works in Turkey from 1991 to 1998
  1. Tez No: 85546
  2. Yazar: ÖZGÜR ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
m ÖZET 1991-1998 YILLARI ARASI TÜRKİYE'DE YAPI İŞLERİNDE İŞ GÜVENLİĞİ ESEN, Özgür Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Orhan YÜKSEL Eylül 1999, 151 sayfa Bu çalışmada, yapı işlerinde iş güvenliği, yürürlükteki mevzuat açı sından incelenmiştir. Şantiyelerdeki iş kazaları ve sonuçlan tartışılmıştır. İnşaat sektörü, diğer sektörlerle kıyaslanmış ve çalışma koşullan ile iş gü venliğinin önemi vurgulanmıştır. Birinci bölümde, yapı işlerindeki iş güvenliği ve bununla ilgili yürür lükte olan mevzuatta yer alan temel kavramların tanımlan verilmiştir. İkinci bölümde, işin seyrine bağlı olarak yürürlükteki mevzuat sunul muştur. İş kazalarının analiz ve sonuçlarında, Sosyal Sigortalar Kurumu ve İş Teftiş Kurulu'ndan alınan veriler kullanılmıştır. İş kazalannın ana neden leri, cinsiyete ve yaşa göre dağıhmlan aynca kaza sıklıklan sunulmuştur. Böylece inşaat sektörünün durumu diğer sektörlerle kıyaslanmıştır. Sonuç olarak, inşaat sektöründeki iş kazalarının azaltılması için öne rilerde bulunulmuştur. Anahtar sözcük : İş kazası ve sıklığı, iş güvenliği, inşaat sektöründe iş gü venliği, inşaat sektöründe iş kazası.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SECURITY OF WORK IN CONSTRUCTION WORKS IN TURKEY FROM 1991 TO 1998 ESEN, Özgür MSc in Civil Engineering Supervisor: Prof. Orhan YÜKSEL September 1999, 151 pages In this study, the security of work in construction works regarding the in force rules and regulations are studied. The accidents in construction sites and their results are discussed. The construction sector is compared with other sectors and the importance of working conditions as well as security of work are emphasized. The definition of security of work in construction works and the related basic concepts found in the in force rules and regulations are given in the first chapter. In the second chapter, the rules and regulations are presented in accordance with the progress of the work. In the analysis of work accident and their results, the data obtained from Social Insurance Institution and Work Inspection Institution are used. The main causes of work accidents, the distribution of them with respect to the sexuality and age as well as the frequency of accidents are presented. Finally, proposals are given to reduce the work accidents in the construction sector. Keyword : Accident and its frequency, security of work, security of work in construction works, construction accident.