Bektaşi üzümü (Ribes uva-crispa L. )'nün doğal ve yapay kuruma kinetiğinin ve kalitesinin belirlenmesi
Determination of drying and dehydration kinetics and quality of goosberry (Ribes uva-crispa L.) fruit
  1. Tez No: 855482
  2. Yazar: TUBA GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ERSUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Bektaşi üzümü (Ribes uva-crispa L.) ön işlem uygulaması yapılmadan ve ön işlem olarak dondurulma ve mumsu tabakasının uzaklaştırılması uygulamaları sonrası, güneşte ve sıcak hava olmak üzere iki farklı yöntemle kurutulmuştur. Sıcak hava ile kurutma denemeleri 35, 40, 45 ve 50 °C sıcaklık ve 1 m/s hava hızı değerinde tepsili kurutucu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kurutulmuş Bektaşi üzümünün kurutma yöntemine bağlı olarak kurutma kinetikleri ortaya konulmuştur. Deneysel verilerinin modellenmesinde Wang ve Singh, Henderson Pabis, Newton , Logaritmik ve Page ince tabaka kurutma modelleri kullanılmış ve bu modeller arasında kurutulmuş Bektaşi üzümü örneklerinde yapılan kalite analizi sonuçları SPSS25 paket programı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Mumsu tabakası uzaklaştırılıp 50 °C'de kurutulan Bektaşi üzümü kalite özellikleri ve duyusal açıdan diğer yöntemlere göre en iyi özellikte olmakla birlikte kurutma modelleri arasında Logaritmik modelin Bektaşi üzümünün kuruma davranışına en uygun model olduğu belirlenmiştir.Sıcak hava yönteminde sıcaklık yükseldikçe fenolik madde miktarlarının arttığı bulgulanmıştır. Bektaşi üzümlerinin başlangıç nem içeğinin % 75'den % 15-18 nem seviyesine düşürülmesinde tepsili kurutucu ile kurutma uygulamasında en düşük kurutma süresi 50 °C'de mumsu tabakası uzaklaştırılan Bektaşi üzümünde 36 sa olarak bulunmuştur. Kuruma eğrileri kuruma hızının hava sıcaklığı ile arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Gooseberry (Ribes uva-crispa L.) was dried by two different methods: in the sun and in hot air, without pre-treatment and after freezing and removing the waxy layer as pre-treatment. Hot air drying experiments were carried out using a tray dryer at 35, 40, 45 and 50 °C temperatures and 1 m/s air speed. Drying kinetics of dried gooseberries were revealed depending on the drying method. Wang and Singh, Henderson Pabis, Newton, Logarithmic and Page thin layer drying models were used in modeling the experimental data, and the quality analysis results of dried Gooseberry samples among these models were statistically evaluated using the SPSS25 package program. Although the gooseberry, which has its waxy layer removed and dried at 50 °C, has the best quality characteristics and sensory properties compared to other methods, it has been determined that the Logarithmic model is the most suitable model for the drying behavior of gooseberries among the drying models. It has been found that the amount of phenolic substances increases as the temperature increases in the hot air method. In the application of tray dryer drying in reducing the initial moisture content of gooseberries from 75% to 15-18% moisture level, the lowest drying time was found to be 36 hours in the gooseberry whose waxy layer was removed at 50 °C. Drying curves showed that the drying rate increased with air temperature.