Türkiye'de yaşayan göçmen kadınların girişimcilik ekosistemi üzerine bir araştırma
A research on the entrepreneurship ecosystem of immigrant women living in Turkey
  1. Tez No: 855562
  2. Yazar: ELİF NUR SARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İLHAN NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde girişimcilik, ekonomik büyümenin ve sosyal değişimin önemli bir unsuru olarak kabul edilmektedir. Göçmen kadınlar, kendi ülkelerinin sınırlarını aşarak yeni bir ülkede iş kurma veya girişimcilik faaliyetlerinde bulunma yolunda önemli adımlar atmaktadır. Bu bağlamda, farklı coğrafyalardan gelerek Türkiye'ye yerleşen göçmen kadın girişimcilerin, girişimcilik faaliyetlerinde bulundukları ekosistem içindeki konumları ve bu ekosistemi deneyimleri üzerinden anlamak önemli bir hususu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, gelişmekte olan ülke konumunda bulunan Türkiye'de faaliyet gösteren göçmen kadın girişimcilerin yerel girişimcilik ekosistemi içindeki konumlarına odaklanılarak onların deneyimlerinden hareketle girişimcilik ekosistemini ortaya koymaktır. Bu amaca ulaşabilmek için Isenberg Girişimcilik Ekosistem Modeli'nden faydalanılmıştır. Göçmen kadın girişimcilerin yerel girişimcilik ekosistemi içindeki rollerini, etkileşimlerini ve deneyimlerini anlamak için çalışmanın teorik temelleri, Yeni Kurumsal Kuram, Sosyal Ağ Kuramı ve Kültürel Kuram gibi kavramsal yaklaşımlar üzerine inşa edilmiştir. Nitel araştırma desenlerinden araçsal durum çalışmasına dayanan çalışma, amaçlı örnekleme stratejisi yöntemiyle belirlenen 9 göçmen kadın girişimci ile birebir olarak yarı yapılandırılmış görüşmelerle gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışma, Türkiye'deki göçmen kadın girişimcilerin ekosistem öğelerinin politika, finans, destek sistemleri ve kültür unsurlarından oluştuğu sonucuna ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship in developing countries is considered a significant element in economic growth and social change. Migrant women take significant steps towards establishing businesses or engaging in entrepreneurial activities in a new country by surpassing their home country's boundaries. In this context, understanding the positions of migrant women entrepreneurs who have settled in Turkey from different geographical regions within the entrepreneurial ecosystem and comprehending this ecosystem based on their experiences is a crucial aspect. The primary objective of this study is to elucidate the entrepreneurship ecosystem by focusing on the positions of migrant women entrepreneurs operating in Turkey, situated within the local entrepreneurship ecosystem of a developing country. To achieve this aim, the study benefited from the Isenberg Entrepreneurship Ecosystem Model. The theoretical underpinnings of the study, constructed to understand the roles, interactions, and experiences of migrant women entrepreneurs within the local entrepreneurship ecosystem, are based on conceptual approaches such as NeoInstitutional Theory, Social Network Theory, and Cultural Theory. Employing an instrumental case study approach derived from qualitative research patterns, the study was conducted through interviews with 9 migrant women entrepreneurs identified using a purposive sampling strategy. Subsequently collected data were analyzed using a descriptive analysis method. The study concludes that the ecosystem elements for migrant women entrepreneurs in Turkey consist of policy, finance, support systems, and cultural elements.