İşletmelerdeki esnek çalışma sistemlerinin işgörenlerin iş yaşam doyumu ve iş motivasyonlarına etkisi
The effect of flexible working systems in businesses on employee's work life satisfaction and work motivation
- Tez No: 855722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Esnek çalışma 1970'lerin başlarından itibaren çalışma hayatımıza girmiş olup, zamanla çalışma ilişkilerini de etkileyerek bu bağlamda tartışılan bir konu haline gelmiştir. Kimi görüşlere göre esnek dönüşümler olumlu yönleri ile gerekli yapısal değişimlerin temelini oluşturmakta, kimi görüşlere göre de olumsuz etkileri ile çalışma yaşamında sorunlara neden olan bir yapının destekçisi olmaktadır. Çalışma yaşamında esneklik, hem üretim sürecinde hem yönetim sürecinde hem de istihdam biçimlerinde karsımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda araştırmada esnek çalışma uygulamalarının işgörenlerin iş yaşam doyumu ve iş motivasyonları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaca uygun olarak bir araştırma modeli kurulmuş ve hipotezler geliştirilmiştir. Hipotezleri test etmek amacıyla literatür taranarak bir anket oluşturulmuştur. Anketten elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 26 programı ile güvenirlilik, faktör, regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda; esnek çalışmanın iş yaşam dengesi alt boyutunun iş doyumunun içsel ve dışsal doyum boyutları üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bir diğer sonuç olarak, esnek çalışmanın iş yaşam dengesi alt boyutunun iş motivasyonunun içsel ve dışsal motivasyon boyutları üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Diğer taraftan, esnek çalışmanın engeller alt boyutunun iş doyumunun içsel ve dışsal doyum alt boyutları üzerinde negatif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca esnek çalışmanın engeller alt boyutunun iş motivasyonunun içsel ve dışsal motivasyon alt boyutları üzerinde negatif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Flexible working has entered our working life since the early 1970s and has become a controversial issue in this context by affecting working relations over time. According to some opinions, flexible transformations form the basis of necessary structural changes with their positive aspects, and according to some opinions, they support a structure that causes problems in working life with its negative effects. Flexibility in working life is encountered both in the production process, in the management process and in the forms of employment. In this context, the effect of flexible working practices on the work life satisfaction and work motivation of the employees was examined in the research. For this purpose, a research model was established and hypotheses were developed. In order to test the hypotheses, a questionnaire was created by scanning the literature. The data obtained from the questionnaire were analyzed for reliability, factor, regression and correlation with the IBM SPSS Statistics 26 program. As a result of the analysis; It has been observed that the work-life balance sub-dimension of flexible working has a positive and significant effect on the internal and external satisfaction dimensions of job satisfaction. As another result, it was concluded that the work-life balance sub-dimension of flexible working has a positive and significant effect on the intrinsic and extrinsic motivation dimensions of work motivation. On the other hand, it was seen that the barriers sub-dimension of flexible working had a negative and significant effect on the intrinsic and extrinsic satisfaction sub-dimensions of job satisfaction. In addition, it was observed that the barriers sub-dimension of flexible working had a negative and significant effect on the intrinsic and extrinsic motivation sub-dimensions of work motivation.