Generating non-normal distributions for interval schedules: Effects on instrumental behavior
Aralıklı programlar için normal olmayan dağılımlar oluşturma: Enstrümantal davranış üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 855758
  2. Yazar: EMİRHAN BUĞRA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DANIELA DR SCHULZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Nöroloji, Psikoloji, Bioengineering, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aralıklı programlar, edimsel koşullamada görece düzenli bir tepki oranına ulaşmak için kullanılır. Aralıklı programlarda, değişken bir zaman aralığı geçtikten sonra verilen bir edimsel yanıtın ardından bir ödül verilir. Aralıklı programların ilginç bir özelliği, bir aralıkta harcanan zaman arttıkça tepki oranının artmasına ve daha az tekdüze bir tepki oranına yol açmasıdır. Bu etkiyi azaltmak için pozitif eğimli dağılımlar uygulanmıştır. Ancak güncel rastgele dağılım modelleri normal olmayan dağılımlar üretmekte yetersizdir. Bu çalışmada normal olmayan dağılımlar üretmek için Microsoft Excel'de bir prosedür geliştirdik. Sonrasında, ürettiğimiz normal olmayan dağılımların edimsel davranış üzerindeki etkisini incelemek için bu dağılımları kullanarak edimsel koşullama deneyleri yürüttük. Hipotezimiz, ürettiğimiz dağılımların sıçanlarda edimsel koşullamada zamandan bağımsız ve düzenli bir tepki oranına yol açacağıydı. Öncelikle, manivela tepki oranlarını ve tepki sürelerini tekrarlı ölçümler ANOVA testi ile analiz ettik. Daha sonra, ayırdetme öğreniminden önceki ve sonraki zaman ve tepki oranı ilişkilerini Pearson korelasyon testi ile analiz ettik. Ayırdetme öğreniminin 21. gününde 1. gününe kıyasla hayvanların EXT evresindeki manivela tepki oranlarının daha az olduğunu bulduk. Ayrıca, ayırdetme öğreniminin ilk gününde manivela tepki oranlarıyla zaman arasında kayda değer bir korelasyon bulduk, ancak bu fark ayırdetme öğreniminin 21. gününde kayda değer değildi. Bu çalışmada, normal olmayan dağılımlar üretmek için Microsoft Excel'de kullanımı kolay bir prosedür geliştirdik ve bu dağılımların edimsel davranışa etkilerini gösterdik. Bulgularımız, geliştirdiğimiz prosedür ile üretilen dağılımların 21 günde sıçanlarda öğrenmeye ve zamandan bağımsız edimsel davranışa yol açtığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
VI schedules are used in instrumental conditioning to obtain a relatively constant response rate. In VI schedules, a reward is delivered following an operant response, that is emitted after a variable time interval has passed. A peculiarity of VI schedules is that responding increases as time spent in an interval increases, producing output which is less uniform. To reduce this effect, positively skewed distributions have been implemented. However, non-normal distributions cannot be generated with current number generators. Here, we have established a procedure in Microsoft Excel that generates non-normal distributions. We further ran instrumental conditioning protocols utilizing the distributions we generated to see the effects on instrumental behavior. We hypothesized that our distributions will lead to a time independent behavior after discrimination training, in which animals learned to discriminate between existence of the stimulus and a no-stimulus context. First, we analyzed discrimination training by comparing lever press rates and lever press latencies across days of training and time within session. Then, to see how our distributions affected the time-dependency, we analyzed the relationship between time after stimulus onset and lever press rates during discrimination training performing correlation analyses. We found that the animals pressed the lever less in the 21 st day of discrimination training in EXT state compared to the 1 st day. We also found that, although there was a significant moderate correlation between time after stimulus and the lever press rate in the 1 st day of discrimination training, the correlation was not significant for the 21 st day. However, a curvilinear function explained over 70% of the variance in the data. Here we showed an easy-to-use method to generate non-normal distributions with Microsoft Excel. Our findings suggest that distributions generated by the given formula led to learning in rats in 21 days, but the lever press responses were not time independent contrary to our expectations.