Azerbaycan Türkçesi ile yazılmış Güney Azerbaycan Türk romanında kadın
Women in South Azerbaijan novels written in Azerbaijani Turkish
  1. Tez No: 855766
  2. Yazar: SEDEF AHENPENÇE ALTINEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu çalışmada İran Türk Edebiyatının Güney Azerbaycan Sahasında yazılmış hikâye ve romanlarında“kadın”karakterler ele alınmıştır. Çalışmada Nasır MENZURİ'nin“Avava”ve“Qaraçuxa”adlı romanları, Rugeyye KEBİRİ'nin“Mürr Ağacının Kehruba Gözleri”ve“Aclık Baratası”adlı romanları, Feranek Ferid İPEK'in“Xanım Eli”adlı hikâye toplusu ve Ferrux Cerayidi'nin“Alma”adlı hikâye toplusu okunmuş, incelenmiş, fişlenmiş ve kadın karakterler analiz edilmiştir. Bu çalışmayla, kapalı kutu konumundaki İran Türk edebiyatını, Güney Azerbaycan Türkçesi ile eser veren yazar ve bu yazarların ürünlerini Türkiye'de Türk okurlarına ve araştırmacılara tanıtmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Woman”characters were discussed in the stories and novels of this influential Iranian Turkish Literature written in the South Azerbaijan Field. In the study, Nasır MENZURİ's novels“Avava”and“Qaraçuxa”, Rugeyye KEBİRİ's novels“The Kehruba Eyes of the Myrrh Tree”and“Hunger Baratası”, Feranek Ferid İPEK's romantic group“Lady's Eli”and Ferrux Cerayidi's novels The story“Alma”was read in its entirety, examined, tabulated, and the female characters were analyzed. With this study, it is aimed to introduce Iranian Turkish literature with its closed box content, the authors who wrote works in South Azerbaijani Turkish and the examples of these authors to Turkish readers and researchers in Turkey.