Üzüm, nar ve kuşburnu çekirdeği tozu ile üretilen fonksiyonel labnenin kalite özellikleri
Quality characteristics of functional labneh manufactured with grape, pomegranate and rosehip seed powder
  1. Tez No: 855767
  2. Yazar: ÖYKÜ CEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SİBEL AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, keçi sütünden yapılan ve kontrol örneğinin yanısıra üzüm (Ü), nar (N) ve kuşburnu (KB) çekirdeği tozu kullanılarak, Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium lactis probiyotik kültürü ile üretilen dört farklı Labne örneği buzdolabı koşullarında (4°C) 60 gün boyunca depolanmıştır. Depolama süresi boyunca (1., 15., 30., 45., ve 60. günlerde) birinci gün kuru madde, protein, yağ ve 60 gün boyunca pH, titrasyon asitliği, antioksidan aktivite, toplam fenolik madde miktarı, sertlik değeri, su tutma kapasitesi, renk, Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium lactis sayımı ve duyusal analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, four different Labneh samples from goat milk were produced using grape (Ü), pomegranate (N), and rosehip (KB) seed powder and control (K) sample, along with Lactobacillus acidophilus and Bifidobacterium lactis probiotic cultures, and stored under refrigeration conditions (4°C) for 60 days. Throughout the storage period (1st, 15th, 30th, 45th, and 60th days), analyses were conducted for dry matter, protein, fat on the first day, and pH, titratable acidity, antioxidant activity, total phenolic content, hardness value, water holding capacity, color, counts of Lactobacillus acidophilus and Bifidobacterium lactis, and sensory evaluations during the 60 day period.