Investigating the influence of hydrophobicity on the thermoresponsive behavior of statistical copolymers
Hidrofobisitenin istatiksel kopolimerlerin sıcaklığa duyarlılık davranışları üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 855771
  2. Yazar: İREM AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RACHEL O'REILLY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Birmingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sıcaklığa duyarlı polimerler uzun yıllar boyunca ilgi çekmiş ve kolayca düzenlenebilen yapıları sayesinde biyoayırma, doku mühendisliği ve ilaç taşıma sistemleri gibi çeşitli uygulamalarda kullanılmıştır. Polimerlerin sıcaklığa duyarlılık davranışını ayarlamanın çeşitli yolları bulunmaktadır ve bu da polimerik sistemleri belirli uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlamak için çok çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Bu projenin amacı, polimer hidrofobikliğinin, tersinir eklenme-parçalanma zincir transferi (RAFT) polimerizasyonu yoluyla elde edilen istatistiksel amfifilik kopolimerlerin sıcaklığa duyarlılık davranışını ayarlama üzerindeki etkisini araştırmak ve terapötik parçalarla işlevselleştirilmiş sıcaklığa duyarlı nanopartiküllerin biyolojik etkinliğini keşfetmektir. Daha da önemlisi, üretilen kopolimerlerin hidrofobisitesinin belirlenmesi için bilgisayar temelli bir hesaplama aracı kullanılmış ve polimer hidrofobisitesini temsil eden değerlerin, sıcaklık değişimi uygulandığında polimer çözeltisinde ölçülen makroskopik değişikliklerle ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen bulguların, istenilen derecede sıcaklığa duyarlı yeni fonksiyonel kopolimerlerin tasarımına ışık tutması beklenmektedir. Ayrıca, sıcaklığa duyarlı nanopartiküllerin sentezi için, çok yönlü, kolay uygulanabilir ve sağlam bir teknik olan polimerizasyonla indüklenmiş termal kendi kendine montaj (PITSA) tekniği kullanılmıştır. Elde edilen nanopartiküller terapötik sentetik peptidlerle fonksiyonlandırılmış, ve yeni nanopartiküllerin stabilitesi araştırılmıştır. Bu çalışmaların, fonksiyonel ilaç taşıma sistemlerinin oluşturulmasında gelecekteki çalışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Thermoresponsive polymers have gained interest over many decades and have been used in diverse applications such as bioseparation, tissue engineering and drug delivery owing to their readily tunable nature. Several ways to tune the thermoresponsive behavior of polymers have been reported, providing a wide range of opportunities to design polymeric systems as required for specific applications. The aim of this project was to investigate the effect of polymer hydrophobicity on tuning the thermoresponsive behavior of statistical amphiphilic copolymers achieved via reversible addition-fragmentation chain-transfer (RAFT) polymerization and explore the biological efficacy of thermoresponsive nanoparticles functionalized with therapeutic moieties. Importantly, a computational tool was used for the determination of hydrophobicity of the produced copolymers, and it was aimed to correlate the values that represented polymer hydrophobicity to the measured macroscopic changes in the polymer solution upon change in temperature. The findings of these studies are expected to provide insight into the design of new functional copolymers with required thermoresponsiveness. Moreover, thermoresponsive nanoparticles were developed via polymerization-induced thermal self-assembly (PITSA) benefiting the versatile, easy applicable and robust nature of this technique. Functionalization of these nanoparticles with therapeutic synthetic peptides was achieved to explore the stability and of the nanoparticles. These studies are expected to contribute to future studies in creating functional drug delivery systems.