Çevrim içi öğrenme ortamında süreç temelli yazma yaklaşımının ilkokul öğrencilerinin yazma becerilerine yansımaları
Reflections of the process-based writing approach in the online environment on primary school pupils' writing skills
  1. Tez No: 1010417
  2. Yazar: NUR ÖZGE MENŞAN ÖZPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GİRMEN, PROF. DR. İRFAN SÜRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmada çevrim içi öğrenme ortamında süreç temelli yazma yaklaşımının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yazma becerilerine yansımalarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Amaç doğrultusunda yapılan araştırmada aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: •Çevrim içi yazma ortamında süreç temelli yazma yaklaşımının öğrencilerin yazılı anlatım ürünlerine içerik bakımından yansımaları nelerdir? •Çevrim içi yazma ortamında süreç temelli yazma yaklaşımının öğrencilerin yazılı anlatım ürünlerine biçim bakımından yansımaları nelerdir? •Çevrim içi yazma ortamında süreç temelli yazma yaklaşımının duyuşsal açıdan öğrencilere yansımaları nelerdir? •Çevrim içi yazma ortamının öğrencilerin yazma deneyimlerine yansımaları nelerdir? •Süreç Temelli Yazma Ortamı'nın öğrencilere yansımaları nelerdir? Yöntem: Eylem araştırması deseninde tasarlanan araştırmanın çalışma grubunu özel bir okulda eğitim gören 14 ilkokul 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Nisan- Haziran ayları içerisinde 7 hafta boyunca 7 farklı uygulama yapılmıştır. Araştırma kapsamında gözlem, görüşme ve dokümanlar (araştırmacı günlüğü, öğrenci günlüğü, video kayıtları ve öğrenci ürünleri) veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin çözümlenmesi aşamasında içerik analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Uygulama sürecinde çevrim içi ortam süreç temelli yazma yaklaşımının uygulanmasıyla birlikte öğrencilerin yazma çalışmalarından keyif aldıkları ve süreç içerisinde yazmaya karşı olumlu tutum sergiledikleri görülmüştür. Öğrencilerin yazma becerilerinin iyileşme süreci, araştırmacı tarafından etkin bir şekilde takip edilerek gözlemlenmiştir. Video kayıtlar detaylı bir biçimde incelenerek geçerlik komitesi toplantılarında sunulmuştur. Bunun yanında süreçle ilgili öğrenci ve veli görüşlerine sık sık başvurulmuştur. Araştırmada toplanan verilerin çözümlenmesiyle çevrim içi ortamda süreç temelli yazma yaklaşımının ilkokul öğrencilerinin yazma becerilerine yansımaları incelenmiştir. Sonuç ve Öneriler: Öğrencilerin uygulamaların başında çevrim içi bir ortamda yazı yazma deneyimlerinin olmamasından dolayı yaşadıkları kaygı, sürecin ilerleyen zamanında yerini öz güvene bırakmıştır. Yazmaya karşı olumsuz tutumda olan öğrencilerin, süreç içerisinde yazmayı severek çevrim içi ortamda yazı yazmaya karşı olumlu tutumlarının görüldüğü söylenebilir. Biçimsel detaylara önem vererek biçimsel değerlendirmeler yapan öğrencilerin süreç içerisinde içeriksel detaylarla ilgilenerek yazılarını iyileştirmeye çalıştıkları ve akran değerlendirmeleri sırasında da içeriksel değerlendirmelere yer verdikleri görülmüştür. Öğrencilerin söz varlıklarının iyileştiği ve yazılarında deyim, benzetme, betimleme gibi yazılarını zenginleştirici unsurlardan yararlanarak cümlelerini oluşturmaya başladıkları belirlenmiştir. Yazım kuralları ve bağlaç kullanımı ile ilgili hataların, sistem içerisinde anında dönüt verilmesi sayesinde daha kalıcı bir şekilde iyileştirildiği ve genel olarak hataların tekrar etmediği görülmüştür. Ayrıca yazılarında özgün cümleler kurarak farklı cümle çeşitlerine yer verdikleri görülmüştür. Sürecin başında bilgisayar okuryazarlıkları neredeyse yok denecek kadar az olan öğrencilerin, süreç sonunda bilgisayar okuryazarlıklarında da iyileşmeler olduğu söylenebilir. Süreç içerisinde öğrencilerin akran iş birliği aracılığıyla problemlerini çözerek akran öğrenimi aracılığıyla daha kolay öğrenme gerçekleştirdiği görülmüştür. Öğrenciler çevrim içi ortamda yazma çalışmalarına 1. sınıftan itibaren alıştırıl-malıdır. Öğrencilere içerik açısından farklı zenginleştirici metinler okutulmalı ve farklı metin türlerinde yazma çalışmaları yapılmalıdır. Ayrıca öğrencilere temel düzeyde bilgisayar okuryazarlık becerileri küçük yaşlardan itibaren kazandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to reveal the reflections of the process-based writing approach in an online learning environment on the writing skills of fourth-grade primary school students. In line with this aim, the study sought answers to the following questions: • What are the reflections of the process-based writing approach in an online writing environment on the content of students' written expression products? • What are the formal reflections of the process-based writing approach in an online writing environment on students' written expression products? • What are the affective reflections of the process-based writing approach in an online writing environment on students? • What are the reflections of the online writing environment on students' computer literacy? • What are the implications of the Process-Based Writing Environment for students? Method: The study group for the action research study consisted of 14 fourth-grade primary school students attending a private school. Seven different applications were carried out over a period of seven weeks between April and June. Observation, interviews and documents (researcher's diary, student diary, video recordings and stu-dent products) were used as data collection tools within the scope of the research. Con-tent analysis was used in the analysis phase of the data collected in the research. Results: During the implementation process, it was observed that students enjoyed their writing activities and demonstrated a positive attitude towards writing throughout the process with the application of the process-based writing approach in the online environment. The improvement process of students' writing skills was actively monitored and observed by the researcher. Video recordings were examined in detail and presented at validity committee meetings. In addition, student and parent opinions regarding the process were frequently consulted. The data were collected in the study was analysed to examine the reflections of the process-based writing approach in the online environment on the writing skills of primary school students. Conclusion and Suggestions: Students' anxiety stemming from their lack of experience in writing in an online environment at the beginning of the applications gave way to self-confidence as the process progressed. It can be said that students who had a negative attitude towards writing came to enjoy writing during the process and developed a positive attitude towards writing in an online environment. It was observed that students who made formal assessments by paying attention to formal details tried to improve their writing by focusing on content details during the process and also included content assessments during peer assessments. It was determined that students' vocabulary improved and they began to form sentences using elements that enriched their writing, such as idioms, similes, and descriptions. It was observed that errors related to spelling rules and conjunction usage were corrected more permanently thanks to immediate feedback within the system, and that errors generally did not recur. It was also observed that they constructed more original sentences and included different sentence types in their writing. It can be said that students, whose computer literacy was almost non-existent at the beginning of the process, showed improvements in their computer literacy by the end of the process. Throughout the process, it was observed that students solved problems through peer collaboration and achieved easier learning through peer learning. Writing activities should be practised online from Year 1 onwards. Students should be given enriching texts with varied content to read and should undertake writing activities in different text types. Furthermore, students should be taught basic computer literacy skills from an early age.