Fen bilimleri öğretmenlerinin kütle ve ağırlık konusundaki pedagojik alan bilgileri
Pedagogical content knowledge of science teachers in the subject of mass and weight
- Tez No: 855784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK SALİHA KARAL EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Pedagojik alan bilgisi (PAB) konuyu öğrencilerin anlayabileceği hale dönüştürme bilgisi olarak tanımlandığından öğretmen yeterlikleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Konuya göre değişen bu bilgi çeşidi öğretmenlerin öğretim uygulamaları üzerinde etkili olduğu için, bu çalışma ile fen bilimleri öğretmenlerinin kütle ve ağırlık konusunda sahip oldukları pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Özel durum yönteminin benimsendiği çalışmada veri toplama aracı olarak bir PAB testi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen test, alan bilgisi, öğrenci ön bilgisi, öğrenci zorlukları bilgisi ve öğretim yöntemleri ve sunum bilgisi şeklindeki bilgi türlerini içermektedir. Çalışma dört farklı ilde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında çalışan 14 fen bilimleri öğremeni ile yürütülmüştür. Katılımcılar kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veriler tümden gelimli analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Bulgular öğretmenlerin testin alan bilgisi bölümünden diğer bilgi alanlarına göre daha yüksek puanlar aldıklarını göstermiştir. Öğrenci bilgisi bileşenlerine bakıldığında, öğretmenlerin öğrencileirn karşılaşabilecekleri zorluklar hakkındaki bilgilerinin, öğrencilerin sahip olabilecekleri ön bilgler hakkındaki tahminlerinden daha fazla olduğu belirlenmiştir. Öğretim yöntemleri ve sunum bilgisi bölümünden alınan puanlar, öğretmenlerin öğretmen merkezli yaklaşımları ve yöntemler hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukları ve bunları öğretimde kullanmayı tercih ettiklerini ortaya koymuştur. Çalışma katılımcı öğretmenlerin kütle ve ağırlık konusundaki alan bilgilerinin iyi olmasına karşın, pedagojik alan bilgilerinin gelişmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Pedagogical content knowledge (PCK) is defined as the knowledge of transforming the subject into a form that students can understand, thus it is considered important in terms of teacher competencies. Because PCK varies according to the subject and has an impact on teachers' instructional practices, this study aimed to examine the pedagogical content knowledge of science teachers in the topic of mass and weight. In this study where the case study method is adopted, a PCK test has been used as data collection tool. The test developed by the researcher includes types of knowledge such as content knowledge, student's prior knowledge, knowledge of student difficulties and knowledge of instructional strategies and presentation. The study was conducted with 14 science teachers working in the state schools affiliated with the Ministry of National Education in diffrent four cities. Participants were selected through the convenience sampling method. Findings indicated that teachers obtained higher scores in the content knowledge section of the test in comparison to other knowledge domains. When student knowledge components are examined, it has been determined that teachers' knowledge about the difficulties students may encounter is greater than their predictions about students' prior knowledge. Scores obtained from the instructional methods and presentation knowledge section indicated that teachers have more knowledge about teacher-centered approaches and methods, and they prefer to use them in instruction. The study has shown that despite the participants' sufficient content knowledge in the subject of mass and weight, there is a need for the development of their pedagogical content knowledge.