Babürlüler döneminde salgın hastalıklar ve tedavi yöntemleri
Epidemic diseases and treatment methods in the Baburids period
  1. Tez No: 855800
  2. Yazar: BARIŞ BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNE HİLAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Hiç şüphesiz ki salgınlara sebep olan mikropların tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Bu çalışmada gözle görülemeyecek kadar küçük ancak küçümsenmeyecek kadar tehlikeli canlıların sebep olduğu salgınların Babürlüler Devleti'ndeki örnekleri ele alınacaktır. Bu doğrultuda döneminde kaleme alındığı için önemli bir eser olan Babürnâme'de de bahsi geçen salgın hastalıklar ve bu hastalıkları iyileştirmek için kullanılan yöntemlerin de hakkında bilgi verilecektir. Her toplumun yaşadığı felaketlere verdiği reaksiyonlar farklıdır ki Hindistan gibi kadim bir milletin ve farklı gruptan insanların bir arada yaşadığı coğrafyaya hükmeden Babürlülerin hüküm sürdüğü bir dönemde tarihin her safhasında karşımıza çıkan salgın hatalıklarla kendilerine has tedavi yöntemleri ile mücadele etmişlerdir. İşte bu çalışma bunu ele almıştır. Ancak asıl bahsi geçen konumuza geçmeden önce bin yıla aşkın süredir bu coğrafyada varlığından söz ettirmiş olan Türk hâkimiyetine değindik. Zira kadim bir millet olan Türklerin geçmişten gelen tecrübeleri ile bu topraklarda varisi olan Babürlüleri hiç şüphesiz ki her anlamda etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that the history of microbes that cause epidemics is as old as human history. In this study, the examples of epidemics in the Baburids State, which are caused by creatures that are too small to be seen with the eye but too dangerous to be underestimated, will be discussed. In this direction, information will be given about the epidemics mentioned in Babürnâme, which is an important work written in this period, and the methods used to cure these diseases. The reactions of each society to the disasters it has experienced are different, and in a period when the Baburids, who ruled an ancient nation like India and a geography where people from different groups lived together, ruled, they struggled with epidemic diseases that we encounter at every stage of history with their own unique treatment methods. This is the subject of this study. However, before moving on to our main topic, we have touched upon the Turkish sovereignty, which has made its presence known in this geography for more than a thousand years. Because the Turks, an ancient nation, have undoubtedly influenced the Baburids, who are the heirs of these lands with their experiences from the past, in every sense.