Sürdürülebilir yem bitkileri tarımında bazı mısır (Zea mays) genotiplerinin performansları
Performances of some corn (Zea mays) genotypes in sustainable forage crops agriculture
  1. Tez No: 855851
  2. Yazar: HATİCE İLHAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kiraz/İzmir ekolojik şartlarında ekimi yapılan çeşitli mısır (Zea mays) genotiplerinin bazı verim özelliklerinin incelenmesi için bir deneme yürütülmüştür. Çalışmada bitkisel materyal olarak farklı olum guruplarına dahil üç mısır genotipi (Hido [75 gün], Inove [90 gün], Sagunto [120 gün]) kullanılmıştır. Denemede; bitki boyu, bin tane ağırlığı, biyolojik ve tane verimi ve hasat indeksi özellikleri test edilmiştir. İstatiksel analizler ile ulaşılan sonuçlar olgunlaşma zamanının artması ile bitki boyu, bin tane ağırlığı, tane verimi ve hasat indeksinin arttığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, tipik Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Kiraz-İzmir için göz önünde bulundurulan her kriter için olgunlaşma süresinin 120 gün olduğu Sagunto tipi mısır türü en verimli çeşit olmuştur.
Özet (Çeviri)
An experiment was conducted to determine the yield and some yield components of corn (Zea mays) genotypes grown under the ecological conditions of Kiraz/Izmir. Three corn genotypes (Hido [75 days], Inove [90 days], Sagunto [120 days]) including different maturity groups were used as plant material in the experiment. Some properties tested in the study such as plant height, thousand grain weight, biological and grain yield nad harvest index. According to the results obtained by analysis of variance, it was observed that plant height, thousand-seed weight, biological and grain yield and harvest index increased with the increase in ripening time. As a result, for Kiraz-İzmir, where the typical Mediterranean climate prevails, Sagunto corn type with a maturation period of 120 days was the most productive variety for each criterion considered .